Pokračujeme v sérii článků o sv. Pavlovi určené těm, kteří se o tomto největším z apoštolů chtějí dozvědět podrobnější informace, které jinde běžně nenajdou. A třeba tak přijít zase o něco víc na chuť jeho listům.
I když se v žádné historické knihovně nedolistujeme k životopisům apoštola Pavla, tak jako je známe u světců z pozdější doby, přece nejsme „úplně na holičkách“. Některé události z jeho života lze poměrně spolehlivě datovat na základě těch údajů ze Skutků apoštolů, které se kryjí s údaji v mimobiblických historických spisech. A tak máme k dispozici čtyři pevné body, jakoby souřadnice, které nám vytyčují dějinný prostor, v němž se Pavel pohyboval.
1. Místodržitel krále Arety
Ve Sk 9,23-25 Lukáš líčí Pavlův útěk z Damašku. Pavel se o této události zmiňuje ve 2 Kor 11,32-33, kde upřesňuje, že tím, kdo ukládal o jeho život, byl místodržitel krále Arety. Areta byl nabatejským králem v letech 9–40 po Kr. Pavlův útěk z Damašku tedy naprosto určitě spadá do doby před rokem 40.
2. Klaudiův edikt
Ze Skutků apoštolů víme, že Pavel se v Korintě seznámil s Akvilou a Priscillou, manžely, kteří se pak stali jeho důležitými spolupracovníky v apoštolátu. Tento manželský pár přišel do Korintu „z Itálie, protože Klaudius dal rozkaz, aby všichni Židé opustili Řím“ (Sk 18,20). Rozkaz, o němž se zmiňuje i historik Suetonious, se datuje do devátého roku Klaudiovy vlády – tedy do roku 49 po Kr.
3. Místodržitel Gallione
Během pobytu v Korintě židé obvinili Pavla, že namlouvá lidi k protizákonné bohopoctě, a přivedli ho před soudcovský stolec místodržitele Gallia. O něm víme, že byl bratrem filosofa Senecu, a podle nápisu objeveného v Delfách v roce 1905 lze naprosto přesně stanovit i dobu jeho úřadu – od dubna roku 51 do dubna roku 52.
4. Římští místodržitelé Felix a Festus
V době dvouletého vězení v Césareji Pavel vypovídal před dvěma římskými prokurátory: Antoniem Felixem a Porciem Festem. Ačkoli přesná datace jejich výměny na místodržitelském postu není na základě dostupných dokumentů možná, přece víme, že jejich úřad spadá do doby mezi 52 a 62 rokem po Kr.
Na základě těchto oporných bodů badatelé sestavili Pavlův životopis následovně: Obrácení 33–35 po Kr. Pavlův pobyt v Arábii a v Damašku 33–38 po Kr. Příchod do Jeruzaléma 37–38 po Kr. První fáze apoštolského působení (z Antiochie) 39–52 po Kr. Pobyt v Korintě 50–52 po Kr. „Sněm“ v Jeruzalémě 51/52 po Kr. Druhá fáze apoštolského působení 52–57 po Kr. Uvěznění v Jeruzalémě a vězení v Césareji 55–61 po Kr. Cesta do Říma a vězení v Římě 57–63 po Kr. (do tohoto období spadá jeho mučednická smrt) Někteří autoři zastávají názor, že byl Pavel císařským soudem v Římě osvobozen a nevylučují, Možné osvobození a cesta do Španělska 64–66 po Kr. Mučednická smrt v Římě 67 po Kr. |
Zpracovala: Anna Mátiková FSP
Zdroj: Kol. autorů: Password. Bibbia Giovane. Lettere di Paolo.
Cinisello Balsamo, Edizioni San Paolo 2008.