Postranní panel
26.10.2017

30. neděle v mezidobí (A)

30. neděle v mezidobí (A)

Odpověděl mu: „Miluj Pána, svého Boha, celým svým srdcem, celou svou duší a celou svou myslí. To je největší a první přikázání. Druhé je podobné: Miluj svého bližního jako sám sebe.“
Viz Mt 22,34-40

E-vangelium on-life

Znalec Zákona je odborník na to, jak se podle možností  „bez újmy na bezúhonnosti“ prosekat složitou spletí předpisů a zákazů. Člověk si vykonstruoval složitý legislativní systém, jehož základem je spekulace typu: „Jak co nejvěrněji zachovat zákon a přitom se co nejvíc šetřit?“ Ten, kdo úzkostlivě bdí nad tím, aby náhodou nedal Bohu víc, než je nevyhnutelné, je otrokem svého vlastního minimalismu.

Mistr poslaný Bohem – Ježíš, naopak otvírá širší obzory. K odpovědi dodává, že přikázání, které je největší, je zároveň i první... takže za ním nutně následuje ještě druhé. Říká se, že k lásce je třeba dvou. V lásce k Bohu však nestačí dva (Bůh a člověk). Aby nebyla jen fiktivní, je k ní třeba tří (Bůh-člověk-člověk). Proto se láska k Bohu, který se v Kristu stal „podobný lidem“ (viz. Flp 2,7), neobejde bez lásky k člověku, a první přikázání se neobejde bez druhého, které je mu podobné.

Ke stažení:
30. neděle v mezidobí (A) (JPG, 331 kB)

Zpět na E-neděle

 
Nahoru Změnit předvolby cookies