Postranní panel
01.03.2017

Popeleční středa

Popeleční středa

Dejte si pozor...
Viz Mt 6,1-6.16-18

E-vangelium on-life
„Dejte si pozor...“, začíná evangelium na popeleční středu, ale my už v té chvíli přestaneme dávat pozor, protože si řekneme: „Ano, vím! Mám dělat dobré skutky, modlit se a postit se.“ A začneme vymýšlet předsevzetí, jaký dobrý skutek uděláme, jakou modlitbu se pomodlíme a co nebudeme jíst.

Na začátku postu ovšem nestojí výzva začít dělat dobré skutky, déle se modlit a více se postit. Konání dobra, kontakt s Bohem a odříkání si už přeci musí být samozřejmostí pro každého, kdo uvěřil v Krista a rozhodl se následovat ho! Když pouze na popeleční středu začneme horečnatě vymýšlet dobré skutky, modlitby a sebezápory, znamená to, že náš běžný styl života je od života víry ještě dost vzdálený.

„Dejte si pozor...“ není upozornění typu: „Pozor, neflákejte se!“ Pán totiž předpokládá, že když se k němu hlásíme, už dávno se snažíme o dobro. Jeho výzva: „Dejte si pozor!“ nasměrovává naši pozornost na kvalitu toho, co už dávno žijeme – na to, jak děláme dobré skutky, jak se modlíme a jak se postíme. Aby se nám nestalo, že budeme dělat spoustu dobrých věcí, dlouho se modlit a usilovně postit, ale jako to dělají pokrytci.

Pokrytci jsou vlastně roztržití a nepozorní lidé, kteří vidí jenom vnější formu a kvantitu. Naopak tomu, kdo si dává pozor, jde o Boží pohled, který zachytí při každém dobré skutku, o tiché Boží slovo, které je možné zaslechnout pouze v tichosti srdce a o radost z toho, že každým sebezáporem dává prostor něčemu mnohem hezčímu, než je věc, které se právě zřekl.

 

Ke stažení:
Popeleční středa (JPG, 499 kB)

Zpět na E-neděle

 
Nahoru