Postranní panel
06.09.2009

23. neděle v mezidobí (B)

23. neděle v mezidobí  (B)

Přivedli k němu hluchoněmého a prosili ho, aby na něho vložil ruku. Vzal ho stranou od zástupu, vložil mu prsty do uší, dotkl se slinou jeho jazyka, vzhlédl s povzdechem k nebi a řekl: „Effatha!“, to znamená: „Otevři se!“ A hned se mu otevřel sluch, rozvázal se mu jazyk a mluvil správně.
Viz Mk 7,31-37

E-vangelium on-life
Dnes máme zvláštní příležitost dívat se při uzdravování hluchoněmého Ježíšovi přímo na prsty. Vidíme, jak je vložil do jeho hluchých uší, jak se slinou dotkl jeho němého jazyka... Je to něco podobného, jako když zblízka pozorujeme práci umělce. Umělecké dílo je vždy záležitostí preciznosti. Umělec nepracuje čakanem a lopatou. Jeho dílo je výsledkem nesčetných něžných a zároveň přesných doteků ostrého dláta, jemného štětce, speciální jehly či jiného nástroje, který tvoří obdivuhodné věci jen díky zručným umělcovým prstům. Toto je každému úplně jasné. Žádný rozumný člověk nebude po umělci chtít, aby mu namaloval akvarel kulatou natěračskou štětkou, nebo aby mu vytesal sochu sbíječkou na asfalt. V dnešním evangeliu vidíme, že i Ježíš je umělec. Jeho umění však rozumí pouze málokdo. Když ho prosíme, aby vložil ruku na bolavá místa našeho života, naléháme, aby naše záležitosti vyřídil co nejrychleji. Šup-šup. Jako když se lopatou kydá malta z míchačky. Ježíš však nikdy k člověku nepřistupuje takto hrubě. Chceme-li, aby uzdravil naše hluchá místa, je třeba jít s ním stranou od zástupu, a dovolit, aby se nás dotkly jeho prsty. Jak je to možné?

Pozorností k jeho slovu. Náš postoj k Božímu slovu ukazuje, nakolik jsme přístupní Ježíšovu umění, a nakolik se nás mohou dotknout jeho prsty. Posloucháme-li Boží slovo leda na půl ucha s tím, že už dávno víme, o čem to všechno je a jak to skončí, chováme se jako zablácení farmáři v gumákách, v montérkách a v hrubých rukavicích, kteří kydají hnoj do náklaďáku. Takto se nás Boží slovo nikdy nedotkne a nikdy nás nemůže uzdravit. Jsme-li však pozorní a vnímaví pro každý detail, tehdy se Ježíšovy božské prsty dotýkají našich hluchých uší a uzdravují je. Když ho vytrvale a s láskou opakujeme v modlitbě (podobně jako znalec vychutnává kvalitní víno), tehdy se Ježíšova božská slina dotýká našeho němého jazyka, rozvazuje ho a dává nám schopnost správně mluvit.

 

Ke stažení:
23. neděle v mezidobí (B) (JPG, 438 kB)

Zpět na E-neděle

 
Nahoru Změnit předvolby cookies