27.10.2014, kategorie: Titulní stránka

Životopis autora knihy

Životopis autora knihy
S Bohem v Rusku

Zajímalo by Vás více o autorovi knihy S Bohem v Rusku? Zde je jeho základní životopis. Více se dozvíte právě z knihy S Bohem v Rusku.

Walter Ciszek se narodil 4. listopadu 1904 v hornickém městě Shenandoah (Pensylvánie) polským přistěhovalcům Mice a Martinovi Ciszkovi, kteří emigrovali do Spojených států kolem roku 1890. Bývalý člen gangu šokoval svou rodinu rozhodnutím stát se knězem. V roce 1928 Ciszek vstoupil do jezuitského noviciátu v Poughkeepsie v New Yorku. Šest let před tím se Rusko po bolševické revoluci stalo Sovětským svazem. Náboženská svoboda byla pro sovětské obyvatele omezena, věřící byli otevřeně perzekuováni a jen málo z nich mělo přístup ke službám kněze. Papež Pius XI. vyzval kněze z celého světa, aby se vydali do Ruska jako misionáři. V roce 1934 byl Ciszek poslán do Říma studovat teologii, ruštinu, historii a liturgii na papežské koleji Russicum. V roce 1937 byl v Římě v byzantském ritu vysvěcen na kněze a přijal řeholní jméno Vladimír. V roce 1938 byl P. Ciszek poslán na jezuitskou misii do Albertiny ve východním Polsku.

S vypuknutím druhé světové války v roce 1939 Sovětský svaz začal okupovat východní Polsko a situace přinutila Ciszka jeho misii ukončit. Po příjezdu do Lvova se mu podařilo přesvědčit místního arcibiskupa, aby souhlasil s jeho vysláním do Sovětského svazu v proudu exulantů jdoucích na východ. Hranice přešel v roce 1940 pod smyšlenou identitou jako Władimir Łypynski. Se dvěma dalšími bratry jezuity odcestoval 2 400 km vlakem do města Čusovoj na Uralu, kde probíhala těžba dřeva ve velkém. Rok zde pracoval jako pomocný dřevorubec, zatímco dál tajně působil jako kněz.

V roce 1941 byl Ciszek zatčen a obviněn ze špionáže pro Vatikán a poslán do vězení Lubjanka v Moskvě, provozovaného NKVD. Tam strávil celkem pět let, z nichž většinu na samotce. V roce 1942 podepsal  pod vlivem těžkého mučení doznání a byl odsouzen za špionáž na 15 let nucených prací v gulagu. Ciszek zůstal v Lubjance další čtyři roky. V roce 1946 byl deportován vlakem do Krasnojarsku a odtud 20 dní cesty lodí do Norilska na Sibiři. V rámci nucených prací nakládal uhlí na nákladní lodě, později byl umístěn na práci v uhelných dolech. O rok později byl poslán na stavbu závodu pro zpracování rudy. Během svého dlouhého věznění se otec Ciszek i nadále modlil, slavil liturgii, zpovídal, prováděl duchovní cvičení a staral se o svou táborovou „farnost“.

Dokud mu nebylo dovoleno napsat do USA v roce 1955, byl rodinou i řádem považován za mrtvého. 22. dubna 1955 skončil jeho trest v gulagu a byl propuštěn do Norilska, ale nadále nebyl zcela svobodný. V té době konečně mohl napsat svým rodným sestrám do Spojených států. V roce 1958 mu KGB nařídilo přesunout se do Krasnojarsku, kde tajně působil ve farnosti. Jakmile se o tom KGB dozvěděla, byl násilně přemístěn do Abakanu, 160 km na jih, kde pracoval jako automechanik další čtyři roky.

V roce 1963 konečně dostal dopis od svých sester z USA. O několik měsíců později se Sovětský svaz rozhodl, že ho (a amerického studenta Marvina W. Mäkinena) deportuje do Spojených států výměnou za dva sovětské agenty. O této výměně se dozvěděl až po příjezdu na Ministerstvo zahraničí USA, kde mu bylo oznámeno, že je stále americkým občanem. Po 23 letech odnětí svobody byl Ciszek propuštěn dne 12. října 1963 výměnou za dva sovětské agenty (Ivana Egorova, sovětského funkcionáře OSN, a jeho manželku Alexandru, zatčenou za špionáž v červenci). Po svém návratu konstatoval: „Jsem Američan, šťastný zpět doma. Ale v mnoha ohledech tu jsem téměř cizincem.“

V roce 1965 začal působit a přednášet na John XXIII Center na Fordham University (nyní Centrum pro východní křesťanská studia na University of Scranton) v Pensylvánii. 8. prosince 1984 otec Ciszek zemřel a byl pohřben na jezuitském hřbitově ve Wernersville v Pensylvánii.

Fotografie pořízemná v den jeho návratu do USA (spolu s rodnými sestrami).

 

Fotogalerie Fotogalerie

Fotogalerie Život v gulagu
Život v gulagu

21.11.2014

Počet fotek ve fotogalerii: 13

Fotogalerie Zobrazit fotky Život v gulagu

 
 
Nahoru Změnit předvolby cookies