12.03.2013, kategorie: Titulní stránka

Životní cesta hříšníkova aneb blog o zpovědi

Životní cesta hříšníkova aneb blog o zpovědi
rozhovor s autorem knihy

P. Roberta Bergmana jsme poznaly ještě jako seminaristu. Nyní je již sedmým rokem knězem. Aktuálně působí na Církevním gymnáziu v Plzni jako spirituál. Knězem se stal, protože „v kněžství vidím smysl svého života“.

Jak kniha, která právě vyšla, vznikala?
Kniha vznikala během asi šesti let jako samostatné články na blogu rob.signaly.cz. Na počátku, uprostřed psaní a dokonce ještě ani ne před měsícem jsem netušil, že knižně vyjde. O tuto tištěnou podobu se zasadili sami čtenáři a uživatelé "signalů.cz", když mě na Popeleční středu tohoto roku k vydání „dopostrčili“. Od Paulínek jsem dostal tip na tiskárnu, kde by se dala kniha za přijatelných podmínek realizovat – a vyšlo to. 

Jaké jsi měl reakce na jednotlivé články?
Reakce byly veskrze pozitivní – a krásné. Jsou to poměrně aktuální témata, o kterých se až zas tak moc nemluví ani nepíše. Jsem za reakce moc vděčný. Netušil jsem, jak Bůh dokáže i skrze neumělé a s mnoha chybami napsané texty působit. Původně to měl být pouze ten první článek – a vlastně jen reakce čtenářů mě motivovaly k dalšímu psaní. Když mě nikdo nemotivoval, několik měsíců jsem nenapsal ani čárku. A někdy během jednoho týdne jich bylo třeba i několik. 

Kolik těch čtenářů na tvém blogu asi bylo?
To je různé, ale u těch článků o zpovědi statistiky říkají u každého o počtu přečtení v řádu tisíců. Když jsem něco napsal a dostal jsem odpověď, že to třeba někomu pomohlo po dlouhé době najít cestu ke smíření s Bohem, měl jsem takovou radost, že bych to znovu napsal i pro jediného člověka. Nikdy mi nešlo o počty. Sám jsem obdarován a o dar se chci rozdělit. 

Inspirovali tě jejich reakce a dotazy dál?
No jasně. Celé mé psaní na signálech přesně takhle vzniklo a vznikalo – články měly odpovídat na konkrétní dotazy konkrétních lidí neosobní neinvazivní formou. Je to nabídka – pokud někdo chce, má se kam obrátit. 

Pro koho je kniha určena?
Články jsem původně psal pro mladé. Ale (jak jsem napsal v úvodu knížky) překvapilo mě, kolik dříve narozených – ale duchem stále mladých – texty inspirovaly. Duchovní věk někdy neodpovídá fyzickému. 

A co dalšího máš ještě „za lubem“ vydat?
Prý by bylo dobré doplnění a vydání textů o sebepřijetí. No a pak všechna ta další aktuální témata: o sexualitě, odpuštění a o dalších aktuálních otázkách. Uvidíme, co bude dál :)

A my dodáváme, třeba ta příští kniha již vyjde i s logem Paulínky. Záleží to i na Vás, čtenáři, zda tento „začínající autor, ale zkušený blogger“ najde svou čtenářskou obec i ve světě tištěných médií. My mu to z celého srdce přejeme! Ať jeho kněžská služba přináší plody při setkáních osobních i virtuálních!


 
 
 
Nahoru