07.02.2012, kategorie: Titulní stránka

Zasnoubení. Čas milosti

Zasnoubení. Čas milosti
Recenze knihy

Chystáte se o sv. Valentinu zasnoubit? Proč a jak na to? Třeba vás inspiruje následující recenze na jednu z našich knih.

Zasnoubení. Čas milosti

Nakladatelství Paulínky se již delší čas věnuje otázkám spojeným s výchovou k svátosti manželství. Od vydání českého překladu Teologie těla blahoslaveného Jana Pavla II. uplynulo letos šest let. Následovala popularizační kniha od amerického ženatého teologa CH. Westa: Teologie těla pro začátečníky a dalších překlady od teologů věnujících se manželství na základě učení papeže Wojtyly. Mimo jiné Paulínky stojí i za internetovými stránkami o teologii těla. Tiráže zmiňovaných knih a webových stránek prozrazují, že za jejich realizací stojí mladý psycholog a student teologie na Lateránské universitě v Římě Karel D. Skočovský.

Poslední publikace, které je Skočovský autorem, nese název: Zasnoubení čas milosti. Kniha je rozdělena do tří částí. V první se autor snaží ukázat roli zasnoubení z různých úhlů pohledu. Povzbuzuje čtenáře k předmanželské zdrženlivosti, protože snoubenecká čistota umožňuje v budoucnu žít poctivě čistotu manželskou. Dále hovoří o zasnoubení jako o období zvláštní milosti, kterou mladí lidé od Boha dostávají, aby svůj vztah byli schopni aktivně prožít ve vzájemné přípravě na manželství. Jedná se o posvěcený čas, ve kterém on a ona poznávají, že na manželství musí být ve své podstatě tři – včetně Boha.

Druhá část přináší oficiální text zásnub z liturgické knihy Svatební obřady.

Poslední část tvoří svědectví o zasnoubení a kapitola nadepsaná: Sedm věcí, které byste určitě měli stihnout před svatbou a Sedm věcí, které byste určitě neměli stihnout před svatbou. Jedná se o trefné a stručné shrnutí zásadních rad pro prožívání známosti jako doby přípravy na společný život a rodinu.

Publikace je určena mladým lidem a snaží se jim ukázat, že církev má velice kladný vztah k sexualitě a lidské lásce. Právě proto se zastává velikosti a důstojnosti manželské lásky a intimity a má odvahu ve jménu štěstí člověka poukazovat na hodnoty, které do lidského života vložil Bůh. Pravá láska je vždy náročná, ale s pomocí milosti Boží je možná. Kniha umožňuje mladým lidem pochopit, že doba známosti je odpovědným obdobím jejich vzájemné lásky a že jim církev nabízí celou řadu programů, které je v růstu lásky podporují.

Na čtenáře bude jistě příjemně působit zajímavá grafická úprava a ilustrační fotografie. Kniha má 87 stran a vydalo ji nakladatelství Paulínky v roce 2011.

P. ThDr. Jan Balík 

 
 
 
Nahoru Změnit předvolby cookies