30.08.2017, kategorie: Titulní stránka

Vzpomínky na Jeruzalém (3)

Vzpomínky na Jeruzalém (3)
V učebnách i na cestách

V druhé polovině října se v Izraeli po dobu sedmi dnu slaví židovský Svátek stánku (Sukkot), po němž ještě následuje oslava Tóry (Simchat Torah), kdy se uzavírá roční cyklus čtení Tóry v synagogách a začíná se nový cyklus. Po těchto svátcích se na izraelských univerzitách začíná nový semestr. Zahraniční studenti z Biblického institutu již odevzdali seminární práce z kurzu historie a archeologie a jsou připraveni připojit se k dalším kolegům různých vyznání, kteří z nejzazších končin Země přijeli do Jeruzaléma studovat Knihu knih a její jazyky.

Univerzitní kampus na Mt. Scopus, pahorku, který se táhne severním směrem od Olivové hory je jako samostatná studentská vesnice. Kromě samozřejmých vyučovacích prostor ji tvoří i pětipatrová univerzitní knihovna, knihkupectví, obchod s rozličným zbožím od zubních kartáčků až po počítače a PC příslušenství, několik bufetů či restaurací v různých koutech areálu, synagoga a přilehlá botanická zahrada. Neodmyslitelným inventářem univerzity jsou četné kočky, které se svobodně procházejí parkem i budovami. Nezřídka nahlédnou i do učeben nebo se pohodlně usadí na židlích vedle schodiště a cekají na svačinu nebo pohlazení.

Student biblistiky ve Svaté zemi však netráví svůj život pouze na univerzitě a v knihovnách. Semestrální rozvrh je sestaven tak, aby kromě osobního studia zůstal nějaký čas i na bližší poznávání země, po níž chodil náš Pán: Betlehem, Ain Karem, Betánie, Betfage…to jsou místa, na která se lze z Jeruzaléma vypravit i pešky. Právě pěší výpravy zanechaly v mých vzpomínkách ty nejkrásnější stopy. Například kráčet Judskou pouští do Jericha a přemýšlet o pocestném, který „sestupoval z Jeruzaléma do Jericha“, když jej přepadli lupiči… Podstatnou součástí vzpomínek však nejsou jen geografické vzdálenosti, scenérie krajiny, barvy a tvary, ale též zvuky a vůně. Blízký východ má tisícero vůní, které snad v našem jazyce ani neumíme pojmenovat. Pouliční prodavač v Betlémě nabízí kávu vonící kardamomem, z obchůdků se suvenýry se line pronikavé aroma kadidel, prodavači na tržištích stojí za kupami vonného koření všech možných barev…

 
 
 
Nahoru Změnit předvolby cookies