16.08.2017, kategorie: Titulní stránka

Vzpomínky na Jeruzalém (1)

Vzpomínky na Jeruzalém (1)
Sen na obzoru

Požádali jsme s. Annu, která již druhým rokem studuje v Římě biblistiku, aby se podělila o to, jak prožívá tento „úkol“, kterým byla pověřena kongregací.

***

Biblistika kdysi v mém pojetí patřila mezi ty nejsušší a nejnudnější vědy. Asi něco jako bílá pastelka mezi ostatními barevnými pastelkami. Když si koupíte nové pastelky, obvykle v kompletní sadě nechybí bílá. Pokud však záměrně nemalujete na černý papír (a to se musí taky alespoň trochu umět), bílá je vám k ničemu. Jako dítě jsem vždy kreslila na bílý papír. Zatímco se mi tedy ostatní pastelky statečně zkracovaly, bílá zůstávala stále stejně dlouhá. Byla prostě příliš nudná.

Můj pohled na biblistiku jednoho dne radikálně změnil (aniž by o tom vůbec věděl) P. Giacomo Perego SSP, člen naší bratrské kongregace – Společnosti sv. Pavla. Vlastně, nebylo to jen „jednoho dne“. V roce 2004 jsem se účastnila duchovních cvičení, která vedl don Giacomo. Věděla jsem, že exercicie budou vycházet ze Skutků apoštolů a povede je biblista, ale žádné speciální očekávání jsem neměla. Byla jsem jen ochotná naslouchat a přijímat, co nám bude během celého týdne nabídnuto, ale trochu jsem se bála, zda to zvládnu až tak dlouhou dobu. A jak to dopadlo? Kdepak čmárání bílou pastelkou po bílém papíře! To bylo umění, před kterým by smekli i mistři jako Caravaggio či Michelangelo. Přitom bylo zřejmé, že don Giacomo nepředvádí intelektuální akrobacii, ale dělí se s námi o svůj živý vztah s Božím slovem, které oživuje a formuje především jeho vlastní život. Tehdy jsem si poprvé řekla: „Je-li tohle biblistika, tak to jo! To by se mi zamlouvalo…“

Od té doby už Vltavou proteklo hodně vody… Jevilo se mi, že parníček mého života již zdolal rozmanité peřeje studia a řeholní formace, nabral stabilní kurs a bude si to s chutí šinout řekou vydavatelské práce (v nakladatelství Paulínky). Z velitelské kabiny řeholních představených však přišel povel k novému dobrodružství: Pozor, změna kursu! Licenciátní studium na Papežském biblickém institutu v Římě (PIB). V prvních chvílích nebylo těžké souhlasit. Otočení kormidlem bylo poměrně snadné. Snad se probouzí k životu sen z dávných let, sen, který bych si nikdy netroufla snívat…? 

 
 
 
Nahoru