15.05.2017, kategorie: Titulní stránka

Vzpomínka na kardinála Vlka

Vzpomínka na kardinála Vlka
Při příležitosti jeho nedožitých 85. narozenin

Při příležitosti nedožitých 85. narozenin Miloslava Vlka na něj zavzpomínala sestra Rosanna pro časopis Nové město. Byla to právě ona, která přišla jako první ze sester „zakládat“ pražskou komunitu Dcer sv. Pavla právě na jeho pozvání.

*** 

Psát o panu kardinálovi Vlkovi znamená připomenout si mnoho chvil, kdy jeho přítomnost byla nejen přítomnost pastýře, ale také bratrského přítele.

Poprvé jsem se s panem kardinálem setkala – tehdy byl pouze arcibiskupem – v Římě na jaře 1992, když znovu poprosil naši generální představenou o možnost komunity paulínek v Praze. Věřil v charisma naší kongregace a chtěl, abychom byli přítomné v jeho diecézi. Když jsme konečně přijali jeho pozvání a začali jsme v prosinci 1993 dělat první kroky k založení komunity v Praze, blízkost a podpora pana kardinála byly zásadní. Pomohl nám nalézt ubytování a také nás seznámil s lidmi, kteří nás mohli seznámit s místní církví a společenským a kulturním kontextem města.

S rozvahou a moudrostí se vždy zajímal o rozvoj naší komunity a našeho poslání. Znal každou z nás a bratrsky nás nazýval jménem.

Při různých příležitostech byl naším hostem, na inauguraci prostorů našeho apoštolátu nebo při posvěcení kaple, která je středem našeho domu, aby hodiny práce byly proloženy modlitbami a především hodinou adorace. Také se stalo, že na nějaký svátek zatelefonoval a zkrátka řekl:  „Přijdu k vám na kávu.“

Již od začátku, když jsme se poznali, mě oslovoval jeho tak jednoduchý a rodinný přístup a současně hloubka jeho svědectví života.

Věřil v hodnotu společenství, jednoty a podporoval kulturu setkání. K druhým přistupoval srdečně a upřímně. Z jeho slov však bylo možné vyčíst hloubku jeho životní zkušenosti, především zkušenosti kříže, zvláště v době komunistického režimu. Utrpení prožíval jako prostředek, který ho více přibližoval k velikonočnímu tajemství jeho Pána, a přijímal ho jako mistrovskou cestu svého života. Tak tomu bylo i v posledním období nemoci až do konce.

 

Fotogalerie Fotogalerie

Fotogalerie Dvacet let ve službě evangeliu v ČR
Dvacet let ve službě evangeliu v ČR

11.12.2013

Počet fotek ve fotogalerii: 16

Fotogalerie Zobrazit fotky Dvacet let ve službě evangeliu v ČR

 
 
Nahoru Změnit předvolby cookies