20.01.2022, autor: Tereza Zavadilová, kategorie: Titulní stránka

Vybočit z křesťanské hantýrky

Vybočit z křesťanské hantýrky
Rozhovor z Katolického týdeníku

Evangelium spolu s jeho svěžím výkladem přináší do uší desítek českých i slovenských posluchačů každý druhý čtvrtek paulínka Anna Mátiková ve Vox Verbi – „podcastu věnovanému Slovu s velkým S“.

Za déle než rok nahrála tato slovenská řeholnice, která po studiu teologie získala ještě licenciát z biblistiky na Papežském biblickém institutu v Římě, přes 80 epizod podcastu, který pravidelně odebírá přes osm desítek posluchačů. K dispozici je na platformách Spotify, Apple Podcasts, komunitním webu Signály a také na YouTube kanále. O nových epizodách dává vědět facebook paulínek „DcerySvatehoPavla“.

„Napadlo mě to předloni v adventu. Toužila jsem sdílet, čím se zabývám, a také jsem chtěla přispět aspoň malinkým dobrem v době, kdy jsme se kvůli pandemii nemohli potkávat,“ vzpomíná paulínka Anna Mátiková v telefonátu z Říma, kde se nadále akademicky věnuje studiu Písma.

„Po počáteční rešerši jsem zjistila, že je sice mnoho rozhovorových podcastů nebo těch, které zaznamenávají svědectví křesťanů, různá zamyšlení či komentáře k biblickým čtením, ale v nabídce mi chyběla systematičtější formace a vzdělávání v Písmu,“ přibližuje důvod, proč se pustila do vlastního projektu. Zároveň chtěla, aby byl „inspirující a přitažlivý“ – jednotlivé epizody proto nazvala třeba „Pouštní provokace“ (srov. Mk 1,2-8), „Vysoké napětí v praxi“ (srov. Mk 5,21-43) nebo „Narozeninová party u Heroda“. „Odrazuje mě, že se o věcech víry často mluví jakoby v jiném jazyce, jako bychom automaticky ‚přepínali‘ do jazyka, který v  běžném životě nepoužíváme,“ zamýšlí se sestra Anna a dodává: „Je potřeba, abychom při mluvení o Bohu někdy dokázali vybočovat z běžné křesťanské hantýrky.“

Inspirovat se nechala různými podcasty ze světského prostředí, a to podle toho, jak v nich tvořivě autoři pracují se slovem. Pak se snažila najít si informace, jak nahrávání provést po technické stránce. „Naštěstí na to nejsou tak vysoké nároky – je potřeba jen zvukově izolovaná místnost a mikrofon. Věděla jsem, že nechci jít do žádné velké investice. Nejsem profesionálka, moje nahrávání probíhá v domácích podmínkách,“ směje se řeholnice. „Navíc nejsem česká rodilá mluvčí, takže pro mě byla výzvou gramatika i dikce – na tom musím ještě zapracovat,“ přiznává sestra původem ze Slovenska. A zmiňuje i to, jak důležitá je kvalitní propagace – zvláště pokud chce člověk proniknout i do cizojazyčného prostředí. „Tam jako cizinka asi neprorazím,“ míní – ačkoliv ještě před teologií vystudovala anglistiku a germanistiku. V rámci podcastu už vyhlásila také několik soutěží.

 
 
 
Nahoru Změnit předvolby cookies