09.08.2017, kategorie: Titulní stránka

Všechny nás volá, abychom se podíleli na velké sabotážní akci!

Všechny nás volá, abychom se podíleli na velké sabotážní akci!
Slova C. S. Lewise

Když jsme před půl rokem chystali k vydání knihu o C. S. Lewisovi, narazili jsme i na tyto pasáže, které v ní Paolo Gulisano cituje. Co vy na to?

***

Požádali mě, abych promluvil o tom, čemu křesťané věří. Začnu tím, čemu věřit nemusí. Jste-li křesťanem, nemusíte zastávat názor, že všechna ostatní náboženství jsou naprostý omyl. Jste-li ateistou, musíte věřit, že všechna náboženství celého světa jsou v podstatě jeden velký omyl. Jste-li křesťanem, smíte věřit, že všechna náboženství – dokonce i ta nejbizarnější – obsahují zrnko pravdy. Dokud jsem byl ateistou, musel jsem se stále přesvědčovat, že většina lidstva se vždy mýlila právě v té otázce, na níž lidem nejvíc záleželo. Když jsem se stal křesťanem, mohl jsem zaujmout poněkud liberálnější postoj. Být křesťanem ovšem pochopitelně znamená věřit, že ve věcech, v nichž se křesťanství od jiných náboženství liší, má pravdu křesťanství a jiná náboženství se mýlí. Podobně jako v aritmetice může být správný pouze jeden výpočet; ovšem některé špatné výpočty mohou být správnému výsledku mnohem blíže než jiné.

Ano, tento svět je území ovládané nepřítelem. Křesťanství je příběh o právoplatném králi, který v přestrojení pronikl na nepřátelské území a všechny nás volá, abychom se podíleli na velké sabotážní akci. Když jdete do kostela, ve skutečnosti nasloucháte tajnému vysílání našich přátel – proto nám chce nepřítel vší silou zabránit, abychom do kostela šli. Hraje na naši pýchu, lenost a intelektuální snobství. Určitě mi někdo položí otázku: „Vy se ještě dneska chcete bavit o nějakých ďáblech – o rohatých čertech s kopyty a o podobných věcech?“ Nevím přesně, co s tím mají společného slova „ještě dneska“. A nebudu trvat na těch rozích a kopytech. Ale jinak má odpověď zní: „Ano, jistě.“ Netvrdím, že vím, jak ďábel vypadá navenek. Pokud by ho někdo opravdu toužil blíže poznat, řekl bych mu: „Nemějte obavy. Pokud po tom opravdu toužíte, jistě se vám to podaří. Zda se vám to pak bude líbit, je jiná otázka.“

***

 
 
 
Nahoru Změnit předvolby cookies