26.04.2011, kategorie: Titulní stránka

Tip na film

Tip na film

Přinášíme vám drobný tip na film, který bylo možno shlédnout i na Filmovém festivalu v Karlových Varech. Na festivalu byla a nad filmy se zamýšlela naše "kamarádka" Pavlí Mašková. 

Již nyní v našem knihkupectví italsko/francouzská verze. Anglická verze pouze při osobním odběru.

 

Des hommes et des dieux (O bozích a lidech)

Když jsem zpětně přemýšlela o filmech, které jsem měla možnost vidět na 45. ročníku filmového festivalu v Karlových Varech, tak letošní výběr považuji za velice vydařený. Snad jen z jednoho snímku jsem odcházela s rozpaky, proč „takový“ film tvůrci vůbec natočili, ale jinak z těch 15 děl mě každý upoutal nějakou zajímavou myšlenkou, detailem. Donutil mě přemýšlet nad životními situacemi, zavedl do jiného světa….

Jedním takovým byl francouzský snímek od režiséra Xavera Beauvoise. Ten ve svém filmu s názvem „Des hommes et des dieux“, v češtině známém jako „O bozích a lidech“, vypráví o skupince francouzských mnichů, kteří žijí v komunitě na severu Afriky. Je nám předkládána pozoruhodná mozaika každodenního života v klášteře, textů z bible, překrásných zpěvů, která je dokreslována všedními starostmi mnichů, ale také jejich strachem o sebe a o obyvatele ve vesnici. Jeho pramenem je stoupající násilí v regionu a reálně blízká hrozba smrti pro celou komunitu, poté co odmítnou armádní pomoc před agresory. Tento příběh postavený na opravdové skutečnosti vtáhne nejednoho diváka i díky vizuálnímu a hudebnímu zpracování. Což ocenili i porotci na letošním festivalu v Cannes, kde film získal Velkou cenu.  

Oficiální text z festivalu: Malá křesťanská komunita v severní Africe, v níž našlo klid i naplnění osudů osm mnichů shodné víry, ale rozdílného věku i názorů, žije v poklidu, dokud život v oblasti nenaruší masakr, za nímž stojí místní islámští fundamentalisté. Poté, co odmítnou armádní dozor, čelí mniši otázce, jak se bránit přetrvávajícímu riziku, i zjištění, že láska k bližnímu není pro všechny věřící přesvědčivým argumentem. Film se zabývá univerzálními hodnotami, které nelze zavrhovat, ať už věříme v jakéhokoli boha, ale také ukazuje, že odevzdanost víře ještě neznamená automatické nalezení odpovědí a z nich pramenícího klidu. Snímek usiluje o zachycení života v klášteře bez idealizace „služebníků božích“ a úspěšně problematizuje domněnky o stádním uvažování věřících. Dílo, jež klade náboženské otázky, ale zároveň je univerzálně duchovní, vychází ze skutečné události, kterou režisér odhaluje až na samém konci, a posiluje tak dopad svého už tak sugestivního filmu.   

Italský trailer:

 

Anglicko-francouzský trailer:

 
 
 
Nahoru Změnit předvolby cookies