04.09.2017, kategorie: Titulní stránka

Svět elektronických knih (2)

Svět elektronických knih (2)
A PAULÍNKY

Pokračování rozhovoru o vydávání elektronických knih a zkušenostech, které s tím má naše nakladatelství. Minule jsme skončili u kladných stránek, jsou i nějaké záporné?

***

Jsou i nevýhody?

Především je třeba mít čtečku knih nebo jiné zařízení, jako mobil (ovšem raději s co největším displejem) nebo tablet. To, že je třeba platit kartou na internetu, dnes už není nic nového či nebezpečného. Snad by ještě mohl nastat problém s existujícími formáty, ve kterých se knihy nabízejí. Kdo jednou začne s e-knihami, brzy se v tom bude orientovat. Na rozdíl od jejich počátků jsou už tyto rozdíly řešeny různými programy, které převádějí jeden formát do druhého. My například nabízíme každý titul hned ve třech nejrozšířenějších formátech: PDF, ePub a Mobi.

E-kniha nikdy zcela nenahradí knihu tištěnou, ke které si můžete přivonět, když je ještě nová, jíž si můžete listovat a dotýkat se stránek, kterými před vámi možná listovala vaše maminka nebo babička. Do e-knihy si nedáte vylisovat čtyřlístek ani si do ní nezaložíte darovanou básničku (pokud se ještě takové věci vůbec dělají)! Samozřejmě že e-knihu nezabalíte do dárkového papíru a nepřinesete ji na oslavu narozenin. Ale i když nechcete být pirát, stále lze jednu knihu sdílet mezi několika osobami (např. v rodině) na různých zařízeních.

Kdo má rád knihy, jistě bude mít doma svou knihovničku s těmi tištěnými, ale pak i elektronické knihy, které potřebuje přečíst jednorázově kvůli vzdělání, zaměstnání. A pokud ho nějaká kniha zakoupená jen pro čtečku zaujme, může si ji pak koupit i tištěnou (jako se to třeba dělá s knihami půjčenými z knihovny – není nutné mít všechny koupené, leckteré stačí přečíst jen jednou).

V nabídce máte v současné době zdarma ke stažení vydání papežské exhortace Amoris laetitia – Radost z lásky. Je to ojedinělá nabídka knihy ke stažení zdarma, nebo jste již v minulosti nějakou knihu takto volně šířili? Je to nabídka dočasná nebo trvalá?

I když e-knihy jsou podstatně levnější než knihy tištěné, právě u papežských dokumentů jsme se jako nakladatelství Paulínky rozhodly, že je budeme nabízet zcela zdarma. A to zároveň s vytištěním jejich papírové podoby. Takto se dostane učení církve k co nejširšímu okruhu lidí a – jak doufáme – i k těm, kdo by si jinak tištěnou knihu nekoupili. Víme, že například encyklika Laudato si´ se tímto způsobem dostala do velmi širokého okruhu lidí z prostředí environmentalistů a ekologů! Protože tyto dokumenty nejsou omezeny žádnou licenční smlouvou, budeme je nabízet „do konce světa“ (na rozdíl od dalších titulů, kde jsme vázáni určitým datem, a pak, stejně jako u tištěných knih, už je musíme stáhnout z oběhu).

Pravděpodobně lze elektronicky publikovat i knihu, která je již rozebrána a jejíž opětovné vydání se v blízké budoucnosti neplánuje.

Ano, na to jsem již částečně odpověděla. Jen ještě dodám, že tomu tak může být pouze v případě, že máme zajištěna práva na její vydání i v této formě. Jinak o ně musíme nejprve zažádat. Běžně čtenáři asi netuší, že i za e-knihy platí nakladatel autorská práva a rovněž platí i platformám, kde jsou knihy nabízeny.

Přemýšlíte také nad publikováním některých knih jen elektronicky?

My ne. Každé zpracování textu, i kdyby jen pro elektronickou podobu, musí projít kvalitní redakční prací. Nemůžeme si dovolit investovat tolik práce jen do e-knihy. To se raději věnujeme těm tištěným a pak je převedeme (i toto obnáší nějakou práci) i do grafiky elektronické knihy. Na možnost vydat si dnes knihu elektronicky odkazujeme autory, které v nakladatelství z různých důvodů musíme odmítnout. Zvláště pro začínající autory to může být dobrý start: do světa vyšlou knihu v digitální podobě, a pokud se setkají s dobrými reakcemi, může kniha vyjít i tištěná anebo jejich další dílo už bude díky tomu známé.

Jak je složité nebo naopak jednoduché si e-knihy kupovat a číst?

Na čtení elektronických knih není nic těžkého. Snad jen chvíli trvá, než si najdete svou oblíbenou pozici při četbě vleže. Především doporučuji pořídit si kvalitní čtečku a nečíst jen v malém mobilu. Z toho bolí oči a ztrácí se i kvalita čtení, protože se vám tam celá stránka nevejde a musíte text různě posouvat.

O nákupu moc nevím, protože já čtu především knihy našich zakladatelů, které máme už skoro všechny převedeny do elektronické podoby, a také neustále čtu nějaké nabídky od zahraničních nakladatelství. Občas však nějaké knihy kupujeme. Je to stejně „náročné“, jako když si kupujete letenku nebo místenku do autobusu! 

Děkuji za odpovědi, případně za další rozvinutí tématu o vydávání e-knih. Osobně jsem si poprvé e-knihou listoval teprve nedávno na mobilu.

Děkuji i já jménem nakladatelství Paulínky a zvu vaše čtenáře k „návštěvě“ naší webové stránky, kde máme celou sekci e-knih. O našich e-knihách informujeme také v tištěném katalogu. Všechny tituly, které jsme připravily, jsou k zakoupení na www.palmknihy.cz nebo www.kosmas.cz. O jediné prosíme, buďte „féroví“. Jestliže se Vám podařilo nějakou z našich knih stáhnout odjinud bez placení, tak si ji, prosím, pořiďte ještě jednou oficiálně. Vaše platba nám tak umožní vydávání dalších elektronických titulů.

Za časopis Okno se ptal jeho šéfredaktro Pavel Siuda

 
 
 
Nahoru Změnit předvolby cookies