21.08.2017, kategorie: Titulní stránka

Svět elektronických knih (1)

Svět elektronických knih (1)
A PAULÍNKY

Pro diecézní časopis Okno vznikl rozhovor o elektronických knížkách. Možná patříte, stejně jako jeho redaktor, mezi ty, kteří zatím velkou zkušenost s e-knihami nemají...

***
 

Jak dlouho se již věnujete publikování e-knih a kolik jste jich vlastně už vydaly?

Díky vaší otázce jsem se musela podívat do archivu a zjistila jsem, že letos v září tomu bude už pět let! Vzpomínám, jak jsem první dvě e-knížky nahrávala do systému noc před odletem do Říma a tam pak rychle běžela k internetu, abych viděla, jak to vypadá, když „visí“ v internetové nabídce mezi dalšími e-knihami. Za těch pět let máme už skoro třicet titulů v elektronické podobě. Není to vysoké číslo, ale na začátku jsme ani nedoufaly, že to dotáhneme tak daleko. Elektronické knihy připravuje jedna naše sestra v komunitě ve chvílích, kdy „je čas“, proto i jejich počet není tak vysoký.

Jak je tato nabídka přijímána čtenáři? 

S e-knihami jsme vlastně začaly na popud některých mladších čtenářů, kteří už měli čtečky a byli zvyklí číst například anglické knihy v této podobě. Přiznávám, že jsme se trochu obávaly, zda nedojde k podobné situaci jako s našimi filmy na DVD, které se i mezi věřícími lidmi hojně kopírují. Snad díky tomu, že cena e-knih není tak vysoká, zdá se, že si čtenáři zvykli i na naše e-knihy. Některé tituly jsou stahovány hojně, jiné méně. Tak tomu bývá i se zájmem o tištěné knihy – jedna je hned vyprodaná, jiná si musí počkat.

V čem je výhoda e-knih?

Z pohledu čtenáře lze mluvit o mnoha výhodách; zmíním následující:

1) Velikost písma lze přizpůsobovat potřebám čtenáře. Elektronický inkoust (e-ink) neunavuje oči.

2) Cena e-knihy je výhodnější než u knihy tištěné.

3) Jejich pořizování je ekologické. Nespotřebovává se žádný papír ani inkoust.

4) V textu e-knihy je možné rychle a snadno vyhledávat. Zároveň je možné do e-knihy vpisovat vlastní poznámky a vkládat záložky stejně jako u tištěné knihy; na rozdíl od ní lze ale vepsané poznámky snadno a bez poškození knihy odstranit. Čtečky jsou vybaveny i slovníky, takže lze snadno číst v cizích jazycích. A ty nejnovější mají také funkci hlasitého předčítání (ovšem není nad hlas dědečka či babičky!).

5) Na cesty si jich do čtečky můžete „zabalit“ velké množství a nebudete mít problémy s váhou zavazadla.

6) Knihy mají na webech ukázku ke stažení zdarma, takže, stejně jako v knihkupectví, si v nich můžete nejprve zalistovat a rozhodnout se, zda ji opravdu chcete koupit.

6) On-line knihy nejsou nikdy vyprodány.

7) Při použití on-line platební metody je e-kniha uživateli k dispozici ihned.

Z našeho pohledu:

1) Můžeme si dovolit „vytisknout“ titul, který je již téměř nebo zcela vyprodán, ale u něhož se nevyplatí další tisk z finančních důvodů (případně nový náklad by byl tak malý, že by cena byla vyšší než u původního vydání).

2) V naší nabídce takto zůstávají alespoň ty tituly, které považujeme za důležité, zvláště když se jedná o významné autory anebo témata, která jinak v tištěné podobě nejsou zastoupena.

3) Pro nás jako řeholní kongregaci, jejímž poselstvím je hlásat evangelium všemi sdělovacími prostředky, je důležité, že se evangelium hlásá i v této nové digitální podobě. A protože se naše knihy objevují v nabídce portálů s nabídkou od všech možných nakladatelů, dostanou se tak tituly s křesťanským posláním do „výloh“, kolem kterých chodí i lidé, jež do našeho knihkupectví nebo jiných křesťanských knihkupectví nikdy nevstoupí.

Ráda dodám ještě jednu pozitivní zkušenost: s e-knihami jsme vstoupili do tzv. nekřesťanského světa a trochu jsme měly obavy, že se nám v něm vysmějí. Naopak. Byly jsme považovány za rovnocenné partnery jiných významných nakladatelství. A já osobně si velmi cením trpělivosti, jakou s námi konkrétní lidé měli, když nám krůček po krůčku vysvětlovali určité technické detaily. Byl to z jejich strany profesionální a zároveň velmi lidský přístup, s nímž se v „našich kruzích“ vždy nesetkávám. 

(pokračování příště)

 
 
 
Nahoru Změnit předvolby cookies