24.01.2022, kategorie: Titulní stránka

Sestry z TikToku

Sestry z TikToku
Dcery sv. Pavla jsou Media Nuns

Již na silvestra jsme zveřejnily odkaz na videa z TikToku našich amerických sester. Svými příspěvky se staly tak známé, že u nich dokonce natáčel štáb z BBC a vznikla krátká reportáž. Tu jsme pro vás přeložily. Odpovídají v ní nejen sestry Orienne a Danielle, ale i muslim, který je zároveň imám, a jeden rabín. A objeví se i zmínka o buddhistických mniších.
Možná že si stejně jako my kladete otázku, jak sdílet svou víru v dnešním světě, a stejně jako my hledáte i nové cesty. Kdo má dar působit skrze toto médium, ať neváhá! My v ČR asi ještě chvíli počkáme.

PS: Dnes papež František pravděpodobně zveřejní poselství pro další Světový den sdělovacích prostředků, který letos budeme slavit dne 29. května 2022. Tak uvidíme, k čemu nás vyzve!?

***

PAULÍNKY

1. Jsem sestra Orianne Pietra René.
2. A já sestra Danielle Victora.
1. + 2.: A dohromady jsme MediaNuns.

Tyto sestry odevzdaly celý svůj život Ježíši Kristu. Poté, co dokončí modlitby, se dostávají k tomuto – natáčejí videa na TikTok.

O: Nebojíte se, že by vás někteří lidé nemuseli brát vážně?
1.: Myslím si, že lidé mají o řeholnicích zkreslené představy. Mají za to, že se člověk zavře do nějaké instituce s mnoha pravidly a všeho se zdá, takže bude až do konce života smutný. Sdílením těchto videí chceme lidem ukázat, jak je to doopravdy, že jsme lidské bytosti a žijeme…
2.: Nechceme tím říct, že celý den hrajeme hry, ale že je to skutečná součást našeho života a není v ní nic falešného. A říct, že sestry se dobře baví, je velmi slabé vyjádření toho, co děláme.

Vymýšlejí vtipné situace nebo se inspirují nejnovějšími trendy na TikToku.

O: Jaké typy komentářů dostáváte?
2.: Ó, celou škálu!

Mluví o komentářích jako: „Myslel jsem, že je všem jeptiškám 90 let a že jsou přísné a naštvané!“

2.: Existuje spousta lidí, kteří píšou: „Ani nevím, jak jsem se na NunTok dostal! Jak jsem tady vůbec skončil?“ Ale zůstanu tu!

Toto je největší mešita ve Velké Británii. Po tisíce let lidé přicházejí na místa uctívání Boha, aby se naučili něco o své víře. Nyní však náboženská poselství znějí skrze TikTok, Instagram a další sociální sítě. Tak se dostanou i k lidem, kteří by na takové místo nikdy nepřišli nebo by nikdy nemluvili s knězem, imámem či rabínem.

Imám: Nikdy by neměli vztah k náboženství. Nikdy by nemohli být v mešitě nebo navštívit místo uctívání. Nikdy by nenavázali kontakt s muslimem, což teprve s imámem… Ale díky sociálním sítím mohou být uvedeni do víry prostřednictvím videa. Nikdy nevíte, čí profil naskočí na vaší stránce. 

Sabah se rozhodl, že se stane rabínem, už ve svých 17 letech. Díky videím ho lidé našli online a přišli za ním s všelijakými problémy.

Rabín: Je to taková „základna“, kde se na mě lidé obracejí i s otázkami, které nemusejí nijak souviset s vírou. Může je trápit drogová závislost. Může se to týkat mezilidských vztahů… A já se jim snažím pomoct, jak nejlépe umím.

Jeho videa na Instagramu se stala nepostradatelnou součástí jeho práce. 

Děje se to v každém větším náboženství na celém světě.

Tito buddhističtí mniši získali v Číně spoustu sledujících na Douyinu, čínské verzi TikToku – do kláštera teď přijíždějí turisté, aby se s nimi setkali. Krátká videa na těchto platformách mohou sloužit jako úžasné „poutače pozornosti“. Je však sporné, zda tyto platformy dokážou podpořit tento druh složité teologické diskuze a zda se v průběhu let mohou stát pilířem trvalé náboženské reflexe. 

Náboženští influenceři ale věří, že tato videa – bez ohledu na to, jak jsou krátká – mohou být prospěšná k vyvrácení mylné představy o jejich víře. Prezentovat se na sociálních sítích ovšem něco stojí…

O: Dostáváš antisemitské komentáře?
Rabín: Bohužel ano, úplně každý den. To mě ale nezastaví v „postování“ (publikování příspěvků); spíš mě to pohání k tomu, že chci „postovat“ víc. Věřím totiž, že nenávist pochází z neznalosti, a tak vím, že čím víc toho budu o judaismu sdílet, tím víc lidí získá o naší víře povědomí a naučí se nás respektovat.

(Opět paulínky)
Řeholnice se modlí za každého, kdo okomentuje jejich videa. 

O: Modlila byste se za někoho, kdo zanechal nenávistný komentář?
1.: Ano, ještě víc!
2.: Ale dávejte si pozor, na tyto komentáře nasazujeme naše sestry seniorky! 

 
 
 
Nahoru Změnit předvolby cookies