02.04.2012, kategorie: Titulní stránka

Rozmluvy s Bohem

Rozmluvy s Bohem

Portál Theofil přinesl recenzi na jeden z dílů naší nové edice Rozmluvy s Bohem. Tentokrát nejde o "pouhou" recenzi, ale i také o osobní svědectví... 

***

Na pohled sympaticky působící kniha má hezké provedení i příjemné rozměry. Její název Rozmluvy s Bohem je současně názvem celé sedmisvazkové edice. Nejedná se o klasickou modlitební knihu, avšak titulek Rozmluvy s Bohem skutečně plně vystihuje její obsah. Protože vede pozorného čtenáře k přirozenému dialogu, k setkání s Bohem v modlitbě.

My si  zde představíme 6. díl těchto rozmluv, Slavnosti a  svátky (leden-červen). Rozčlenění knihy plně odpovídá svému účelu. Každý den (v tomto případě tedy slavnost nebo svátek) má svůj oddíl (dohromady 57), který je dále vždy rozdělen do třech hlavních kapitol.

Bylo pro mě milým překvapením, že mimo známé slavnosti - Matka Boží Panna Maria (1. ledna) nebo Nejsvětější Trojice (neděle po Seslání Ducha svatého) atd., jsou k rozjímání připraveny i svátky (nezávazné památky/památky) jako Panna Maria Fatimská (13. května), sv. Barnabáš, apoštol (11. června). Ale ještě více mě potěšilo, že pro pět velkých a důležitých slavností je prostor pro náležité porozumění jejich významu ještě mnohonásobně rozšířen. Je tomu tak mimo jiné u slavnosti Nejsvětějšího Srdce JežíšovaTěla a Krve Páně a také u sv. Josefa. Což mě osobně obzvláště nadchlo. Jako velká ctitelka sv. Josefa jsem se mohla díky knize s radostí připravovat po sedm předešlých nedělí na jeho slavnost. Dozvěděla jsem se, že tato sedmitýdenní příprava má kořeny už v dávné minulosti. Významná část knihy je tak věnována právě tomuto světci. Zamýšlíme se nad jeho svatostí, ctnostmi a povoláním jako muže a snoubence Marie, uvažujeme, jaké radosti a strasti prožil na zemi, nad jeho smrtí a oslavením a také nad tím, jak se projevuje tento světec jako patron i dnes. A to jsem v uplynulých sedmi týdnech zakusila velmi zřetelně, když mě po marném několikaměsíčním hledání nového zaměstnání poslední den novény ke sv. Josefu přijali do práce. A k tomu do práce zajímavé a přímo v místě bydliště. Nebylo to ostatně poprvé, kdy jsem jasně poznala, že přímluva, pomoc a ochrana sv. Josefa je neskutečně silná.

Takže vřele doporučuji a samozřejmě i tuto knihu, která obsahuje bezpočet podnětů k zamyšlení a hlubšímu pochopení toho, co nás (k naší vlastní škodě) díky vlažnosti a lhostejnosti často míjí, dále i zajímavé informace a fakta vztahující se k danému tématu, jako i různé příklady a příhodné citace. A tak na základě lehce a jednoduše napsaného textu plného jasných myšlenek můžeme blíže nahlédnout do bohatství a tajemství velkého pokladu naší víry.

Doposud nakladatelství Paulínky vydalo v této edici díl první (Advent - Doba vánoční - Zjevení Páně), první část druhého dílu (Postní doba a Velikonoční triduum) a výše recenzovaný šestý díl. Jsou to Slavnosti a svátky, a to ty, které oslavujeme v liturgii v době od ledna do června. Podtitulek Rozjímání na každý den církevního roku jasně poukazuje na fakt, že pokud budeme vlastníky celé edice, máme na každý den v roce zajištěnu pravidelnou (a kvalitní) stravu v podobě této výživné duchovní četby.

***

Za redakci doplňujeme, že již vyšel i  Svazek 2b: Doba velikonoční . Na zde recenzovaný díl Slavností a svátků v první půlce roku naváže jeho pokračování zachycující druhou půli kalendářního roku. Tento díl vyjde během května.

Autorkou recenze je paní Jana Šumpíková,recenze vyšla 21. 3. v Revue Theofil. Tento webový portál našim čtenářům doporučujeme, naleznete zde recenze na knihy mnoha nakladatelů, ale i mnoho dalších podnětných příspěvků.

 http://revue.theofil.cz

 
 
 
Nahoru Změnit předvolby cookies