08.06.2014, kategorie: Titulní stránka

Rozhovor pro Katolický týdeník

Rozhovor pro Katolický týdeník

V květnu v Katolickém týdeníku vyšel rozhovor o novinkách nakladatelství Paulínky. Že jste ho nečetli? Můžete to "napravit" nyní...  Byl veden při příležitosti blížícího se 20. ročníku Světa knihy.


Jaké knižní novinky chystáte pro Svět knihy?

Chtěly bychom oslovit i tzv. nevěřící čtenáře a doufáme, že se nám to podaří poutavým příběhem o odvaze a nezlomné touze po svobodě v nelidských podmínkách sovětských gulagů S Bohem v Rusku. Je to příběh amerického jezuity W. Ciszka, který se přihlásil k misijní práci v Rusku. Zde byl v roce 1940 zatčen a dalších 23 let vězněn, z toho 15 let na Sibiři, a až teprve v roce 1963 se mohl vrátit domů. Tato kniha bude krátce představena v rámci prezentace projektu „Virtuální prohlídka Gulagu“ v pátek 16. 5. od 13 hodin. Na našem stánku L514 pak na každého návštěvníka bude „čekat“ papež František – skoro jako živý!

V poslední době jste vydali několik titulů od papeže Benedikta a Františka…

Texty papeže Františka průběžně vydáváme od doby, kdy byl zvolen papežem. Ale i knihy jeho předchůdce u nás mají své místo, neboť má stále co říci. Naposledy jsme vydaly jeho promluvy Benediktovo evangelium, kde na základě evangelijních úryvků rozvíjí zamyšlení nad životem křesťana dnes. Navazuje tak na loňskou Radost z víry. Po velkém čtenářském zájmu o exhortaci Radost evangelia papeže Františka jsme se pustily do dalších – stejně náročných – titulů, jako je antologie Opravdová moc je služba, která představuje jeho základní myšlenkové linie. První tematický celek knihy je tvořen texty věnovanými katechezi, druhý tvoří homilie, zejména k vánoční a velikonoční době a texty třetího oddílu se dotýkají dialogu církve se současným světem. Podstatně drobnější, ale rovněž apelující text je Zkaženost a hřích – etická úvaha, v níž papež František poukazuje na rozdíl mezi hříchem či hříšností a zkažeností. Ani tato kniha nenechá nikoho v klidu!

Škoda, že podobných zdravých zneklidnění není více…

Ale je! Odvahu připustit si vlastní nejistoty měl např. autor knihy To jsi můj Bůh?. Kněz a řeholník H. Wilmer si v ní klade provokující otázky, na které dobře míněné rady a zbožné fráze nestačí. Náznak odpovědí pak tuší ve světle modlitby Duše Kristova. Poctivé hledání vede k odpovědím, o které se lze opřít i tehdy, když ne všechno funguje podle plánu.

Plánujete rozšířit svůj ediční záběr také o dětskou literaturu?

Od minulého roku se snažíme vyhledávat i tituly pro menší a větší čtenáře. Poslední novinkou je příběh o papeži sv. Janu Pavlu II. pro ty nejmenší, a proto začíná už jeho dětstvím. Jedná se o barevnou knihu Chlapec, který se stal papežem. Menší čtenáři se mohou také vydat na Podivuhodnou pouť pouští (Popoupo),v níž se čtyři děti záhadným způsobem dostanou do příběhu hry, kterou si samy vymyslely. Způsob jejich myšlení se v této hře ihned mění ve skutečnost a děti tak okamžitě cítí následky svých dobrých či špatných rozhodnutí. To jim, a stejně tak čtenáři, postupně otevírá oči i srdce. Pro dívky zase nabízíme cestu v čase v napínavém příběhu Podepsána Charlotte, který vtáhne čtenářky do pátrání po autorce dopisů z 18. století. Samozřejmě zde nechybí napětí, přátelství, první zamilování, ale také svědectví víry. Dospívajícím, ale i jejich rodičům lze doporučit Buen camino aneb Nejen o cestě do Compostely – podtitul již naznačuje, že nepůjde jen o pouť fyzickou, ale především o vztahy v jedné rodině i mimo ni a nakonec i k Bohu. Pro "náctileté" právě vychází žhavá novinka od S. Omartianové Síla modlitby teenagera. Autorka sama prošla náročným dospíváním a skrze svou zkušenost „puberťáky“ dokáže oslovit. A vlastně i papežovy tweety, které u nás vyšly pod názvem Jednou větou, jsou publikací určenou převážně pro mladou generaci. 

Ptal se Jan Paulas

 
 
 
Nahoru Změnit předvolby cookies