29.02.2016, kategorie: Titulní stránka

Připomínka křtu

Připomínka křtu

Pražské katechetické středisko recenzovala i naši loňskou novinku pro děti. V této liturgické době je dobré si připomenout svůj křest.

***

Jak už sám název napovídá, obracejí se touto knihou rodiče, kmotři či možná katecheté na děti, které doprovázeli během přijetí první svátosti, nebo na jejíž přijetí ho připravovali. Máme v ruce drobnou, velmi pěkně vypravenou upomínkovou publikaci, která svým provedením zaujme nejen dospělé, kteří tuto knížku pro dítě „dopracují“, ale i samotné budoucí malé majitele.

Struktura knihy je obvyklá, jakou známe i z jiných upomínkových publikací tohoto druhu: najdeme zde místo k zaznamenání jména dítěte a jeho data narození, jména rodičů, vyprávění, podle čeho rodiče zvolili jméno. Podstatná část je věnována samotnému obřadu křtu, v níž najdeme kromě místa pro obvyklé záznamy i biblické citáty a citáty z křestní liturgie a stručné objasnění, jak křest probíhal a co znamená – formulace, které zde nalezneme, však dítě ocení až v dospělejším věku, neboť se nejedná o jazyk, kterému by menší děti běžně rozuměly. V podobném duchu se nesou i závěrečné odstavce, které pojednávají o ostatních svátostech – velmi užitečný a vhodný nápad, otázkou je, zda o nich bylo vhodné mluvit v budoucím čase, pokud se dítě k samostatné četbě této památky vrátí až v dospělejším věku, kdy již přijetí dalších svátostí může být minulostí. Samozřejmostí je i dostatečné množství místa na vlepení fotografií.

Drobné výtky se dotýkají jen finální úpravy: nejsem si zcela jistá, jak dobře půjde psát či vlepovat fotografie na křídový papír, který má pozdvihnout knížečku do řady reprezentativních publikací; navíc při vlepení většího množství fotografií poměrně těsná vazba půjde obtížně zavírat. To však neubírá nic textové a grafické kvalitě publikace.

Každopádně knížku cením velmi pozitivně: rodiče z ní mohou udělat pěknou památku a jistě svůj účel splní i v rukou katechety, který připravuje dítě na přijetí iniciačních svátostí: vždyť které dítě by odolalo, aby si samo nedotvořilo upomínku na tak význačný den?

Převzato z recenzí zveřejňovaných pražským katechetickým střediskem.

 

 
 
 
Nahoru