17.05.2015, kategorie: Titulní stránka

Pod pokličkou

Pod pokličkou
U PAULÍNEK

Nedávno vyšla kniha, která dává nahlédnout pod pokličku v kuchyni sester paulínek... Jedná se o příspěvěk ke stoletému výročí jejich založení. Anotaci na knihu zveřejňujeme v den, kdy se církev modlí za sdělovací prostředky. Paulínky tak činí již 100 let!

++

Letos si naše kongregace připomíná 100 let od svého založení a my nedávno oslavily 20 let působení v ČR. Proto jsme se rozhodly, že dáme našim čtenářům nahlédnout „pod pokličku“. V knize Paulínky v kuchyni najdou recepty jídel, které se v pražské komunitě objevují na stole. A protože jsou všechny mé spolusestry misionářky, jde o recepty světové, a přitom z ingrediencí, které se dají běžně sehnat. Čtenář se dozví i něco z komunitního života a dostane se mu „duchovního menu“ typického pro naši spiritualitu. Kdo se zastaví u veletržního stánku L514 v sobotu 16. 5., bude moci i ochutnat!

Z úvodu knihy: Píše se rok 1994 a lidé v okolí Karlova náměstí v Praze poměrně často potkávají dvě nebo tři „paní“ v modrém oblečení. Ale nejsou to listonošky ani zaměstnankyně některého z dopravních podniků. Vzbuzují pozornost ani ne tak pro svůj oděv jako spíš proto, že jsou evidentně cizinky. Po jisté době je oslovují někteří z odvážnějších obyvatel této městské části, aby se zeptali, co jsou zač. „Paní v modrém“ jim začátečnickou češtinou s úsměvem vysvětlují: „My jsme sestry.“ Tázajícím je jasné, že to pokrevní sestry nebudou – nepotřebují další vysvětlení k tomu, že v pražských ulicích potkávají nové řeholní sestry. Neptají se ani na to, co asi dělají tyto řeholnice v běžný pracovní den. Obvykle následuje jiná a naprosto nečekaná otázka: „A kdo vám vaří? Co jídáváte?“

Dosud neznáme důvody, proč naše první pražské sousedy zajímaly právě tyto informace. Nyní, když slavíme 100 let od vzniku naší kongregace, bychom se však chtěly podělit – nejen s našimi pražskými sousedy, ale i s našimi čtenáři, diváky, odběrateli, obchodními partnery, dodavateli, zákazníky a se všemi našimi přáteli a příznivci z blízkých i vzdálenějších míst – o „tajemství“ naší paulínské kuchyně. Je to kuchyně, z níž sálá teplo domova, ale i vůně dálek. Podává se nejen česká klasika či speciality nejbližších – slovenských a polských – sousedů. Oko a jazyk potěší též italská barevnost, španělský temperament, výrazné chutě Mexika a vůně Indie...

Toto symbolické pozvání do naší kuchyně však chce být především projevem vděčnosti vůči Bohu za to, že již 20 let u nás funguje i jiná kuchyně... V naší redakční „kuchyni“ se připravuje ještě jiné menu než to, které sytí tělesný hlad. Knižní a filmovou produkcí nakladatelství Paulínky a naší přítomností ve virtuálním světě internetu chceme přispívat k tomu, aby byla lidským duším dostupná především kvalitní duchovní obživa evangelního poselství.

Pokud se odvážíte a vyzkoušíte připravit něco z našich receptů, prosíme, zašlete nám fotografii a zprávu, jak se vám vařilo a především, jak to chutnalo vám i blízkým! Děkujeme.

 

 
 
 
Nahoru Změnit předvolby cookies