28.02.2015, kategorie: Titulní stránka

Online muzeum Gulagu

Online muzeum Gulagu
HLEDÁ SE PODPORA

Při překladu knihy S Bohem v Rusku jsme konzultovaly některé odborné termíny a rovněž geografické názvy s členy sdružení Gulag. Ti nám pak následně pomohli i s uspořádáním Večera na téma život v gulagu. Proto nyní my rády informujeme o jejich projektu.

Kompletní 3D rekonstrukce autentického tábora Gulagu, virtuální prohlídky s 3D vizualizací předmětů denní potřeby vězňů, to vše propojeno se vzpomínkami pamětníků a podrobnými informacemi. Tak má vypadat unikátní Online muzeum Gulagu, na jehož vývoji už několik let pracujeme v rámci sdružení Gulag.cz.

Protože se však jedná o časově i finančně velmi náročný projekt a my nemáme žádné institucionální a finanční zázemí (je to spíš náš „koníček“), rozhodli jsme se pokusit získat podporu na vznik muzea u veřejnosti. V těchto dnech jsme proto spustili crowdfundingovou kampaň na portále Hithit (www.hithit.cz/gulag), v níž žádáme veřejnost o 440.000 Kč. Pokud se nám podaří částku vybrat, zdvojnásobí nám ji Nadace Vodafonu, která náš projekt tímto způsobem podporuje.

Nechceme oslovit jen českou veřejnost, ale díky anglické verzi projektu také zahraničí. Ostatně projekt Online muzea Gulagu je v celosvětovém měřítku unikátní – doposud opuštěné tábory Gulagu (a jsou jich stále po vzdálených koutech Sibiře stovky) nikdo nezmapoval a nezrekonstruoval za využití nejmodernějších IT technologií tak jako my. A navíc mezi 18 miliony vězňů Gulagu byly desetitisíce lidí z evropských zemí i Spojených států, a také 25 tisíc Čechoslováků.

Nezačínáme zdaleka od nuly. Během tří expedic na severní Sibiř jsme v uplynulých šesti letech zmapovali 17 opuštěných stalinských táborů na severní Sibiři (více na http://www.gulag.cz/cs/projekty/expedice). Na poslední výpravě v září 2013 vznikla i unikátní panoramatická prohlídka, která je nyní přístupná na našem webu http://www.gulag.cz/cs/lagr-u-mrtve-trati. Právě tato prohlídka je výchozím bodem pro budování celého komplexního online muzea.

Více informací najdete na stránce projektu na portále Hithit (www.hithit.cz/gulag) a na našich stránkách www.gulag.cz

Štěpán Černoušek
stepan.cernousek@gmail.com

 

 
Ke stažení Ke stažení
 
 
Nahoru Změnit předvolby cookies