13.06.2012, autor: Jan Lipšanský, kategorie: Titulní stránka

O filmu Za bílého dne

O filmu Za bílého dne
tip na "četbu" filmu + odborná recenze

„Vrátil jsem se, abych pomohl dobrým lidem kráčet se vztyčenou hlavou!“ To jsou slova sicilského kněze dona Puglisiho, který našel odvahu postavit se mafii. Jeho poslední tři roky zachycuje film, jenž se tak věrně drží událostí z počátku 90. let 20. století. Tento film je velmi vhodný pro diskuse v rámci Roku víry. K hlubšímu pochopení reálií i heroičnosti dona Puglisiho je připojen i dvacetiminutový dokument „Muž, jenž mířil přesně“. Přípravný proces blahořečení dona Puglisiho je na diecézní úrovni již uzavřen.

Jak  sledovat film očima víry (tip od sester paulínek): Snímek vedle filmařsky dobře zvládnutého řemesla poukazuje na sílu evangelia žitého obyčejným knězem. Pozorní diváci mohou odhalit, že filmový příběh je utkán z mnoha evangelijních příběhů, tak jako život dona Puglisiho vycházel a stavěl na evangeliu: v postavě dona Puglisiho je to Ježíš, který ukazuje na milosrdnou tvář Boha Otce (dětem, kteří mají nemilosrdné otce mafiány); je to Ježíš, který se sklání k posledním a maličkým (když se kněz věnuje především dětem a otevírá kostel prostitutkám a chudým), jako otec z Lukášova evangelia otevírá dveře domu pro návrat ztracených synů (když vyzývá členy mafie k dialogu), silným obrazem je odkaz na poslední Ježíšovu večeři s jeho nejdražšími ve scéně výletu a večera na rozloučenou před tušenou smrtí a asi nejpůsobivější scénou je pak jeho vražda – smrt, kterou se don Puglisi rozhodl přijmout svobodně a s odpuštěním svým vrahům.

Filmová recenze scénáristy Jana Lipšanského:

O filmu

V lednu 2011 – a protože si o opakování psalo hodně lidí, tak i v květnu 2012 – odvysílala film i Česká televize pod názvem Ukažte svou tvář! A když jsme u toho, právě herce Lucu Zingarettiho můžete z vysílání ČT znát jako sympatického komisaře Montalbana ze stejnojmenného seriálu.

Režisér filmu, italský veterán Roberto Faenza, se ve své tvorbě hodně věnuje zajímavým osobnostem italských dějin (a nejen italských), žel v naší zemi bude asi navždy znám spíše jako „ten režisér“, který natočil velmi nepovedený přepis Vieweghovy knihy Případ nevěrné Kláry.

Snímek Za bílého dne nás zavede na Sicílii začátku 90. Let 20. století, kdy se kněz Giuseppe Puglisi (film je natočen podle skutečné události) vrací do rodné farnosti a pokusí se o nemožné – zachránit děti ulice, které rostou pro mafii (a tím i pro kriminál, případně tragicky zkrácený život). Jak to celé skončí, je asi zřejmé – ostatně jsme měli v kinech možnost vidět více filmů na téma mafie v Itálii. Třeba 100 dní v Palermu, Den sovy, Přiznání policejního komisaře prokurátorovi republiky či možno připomenout televizní seriál Chobotnice. Problém mafie Itálii trápí, ale většina postupů k tomu, aby byl jasně zastaven její vliv, je neúčinná. A hodně to naráží i na nezájem samotných Italů tyto věci řešit, nezájem a strach. Případně vypočítavost.

Je znát, že tvůrci tohoto filmu mají reálie v malíčku a vědí, o čem točí. Nejenom že jsme ihned vtaženi do místního prostředí, ale i postavy jsou vykresleny plasticky a bez příkras. Náležitá je i výprava filmu, jednotlivé exteriéry jsou pečlivě zvolené. Příjemně překvapí i civilní herecké výkony – ti, kteří znají Lucu Zingarettiho jakožto komisaře Montalbana, budou asi překvapeni jeho novou polohou a hereckým rejstříkem. Ale stejně tak dětští herci excelují.

Díky všem těmto dílům filmové skládačky pak před sebou máme neokázalý, ale o to působivější snímek, který se nebojí pojmenovat i další nešvary (nejen) současné italské společnosti – např. neschopnost používat vlastní hlavu a dělat si sám své vlastní názory. Není divu, že se brzy – po necelých třech letech – stal otec Puglisi mafii nepohodlným. Mafie totiž staví na tom, že do zločinů zapojuje pro sebe najaté děti, které se tak stávají příští mafiánskou generací, a najednou si na ně dělal nárok někdo jiný.

Kněz Giuseppe Puglisi byl zavražděn 15. září 1993, na své narozeniny, v rodném městečku Brancacciu. Zemřel zcela sám.

O dvd
Na disku najdeme film v obrazovém formátu 1,85:1, s českým dabingem v DD 2.0 (tedy stereo). Obraz je barevně velmi dobře vyvážený, s dobrým podáním, sytý, a co je důležité, má dobrý kontrast i při nočních scénách. Český dabing je velice povedený, s dobrou ruchovou stopou, kdy i při dvojkanálovém provedení zní plasticky a prostorově. Možná je však škoda, že chybí česká titulková stopa, neslyšící by ji myslím ocenili.

Najdeme zde i dva bonusy. Katalog DVD Paulínek a film o filmu s názvem Muž, jenž mířil přesně (21:38). Je v italštině s českými titulky natvrdo vloženými (s výjimkou dabovaných ukázek z filmu) a vrací se na autentická místa příběhu. Uslyšíme kaplana, který otci Puglisimu vypomáhal, vzpomíná i sestra Carolina. Zajímavá je i anketa se skrytou kamerou mezi současnými palermskými dětmi a mládeží, jak spolupracují i dnes s mafií a jak se jim nechce studovat, natož pracovat. Je zde i rozhovor s režisérem, z něhož mj. vyplývá, že se filmovému štábu povedlo něco podobného – na chvíli během natáčení skutečné děti ulice zaujmout a rozvinout jejich reálné pozitivní schopnosti.

 

 
 
 
Nahoru