25.03.2015, kategorie: Titulní stránka

Nezapomenutelný den

Nezapomenutelný den
v Římě

Vzpomínka na audienci u Svatého otce Františka 27. listopadu 2014 očima první české novicky anunciatinky. Vydáno při příležitosti Slavnosti Zvěstování Páně, která je zároveň titulárním svátkem Institutu Zvěstování Panně Marii. Jde o sekulární institut přidružený k Paulínské rodině zasvěcených žen žijících ve světě podle evangelijních rad čistoty, chudoby a poslušnosti.

Nikdy nepřestanu děkovat Bohu a našemu představenému (delegátovi generálního představeného Paulínské rodiny) donu Vitovi Spagnolovi SSP, jenž mi dovolil, společně s ostatními sestrami, se zúčastnit audience u papeže Františka v Římě, která se uskutečnila 27. listopadu minulého roku v Aule Pavla VI. při příležitosti zakončení stoletého jubilea Paulínské rodiny. Bylo to pro mě úchvatné, být tak blízko papeži Františkovi! Mé formátorce Caterině se dokonce podařilo papeži podat ruku. Já jsem byla zaneprázdněna nahráváním videa, abych se pak mohla v ČR o tento zážitek podělit. Atmosféra byla úžasná.

Ještě před příchodem papeže probíhal program, ve kterém zástupci každé větve Paulínské rodiny vystoupili se svým příspěvkem. Učednice Božského Mistra (kontemplativněji zaměřená větev Paulínské rodiny) nám zatančily, jiní recitovali, zpívali, každý krátce pověděl o svém společenství. Bylo to moc krásné. Rovněž sestry, které vystoupily za nás všechny anunciatinky, o sobě něco pověděly a nakonec zazpívaly písničku, kterou složila jedna z nás. Moderátor nás představil jako ženy, jejichž duše hoří pro Boha. Bylo to velmi úsměvné a roztomilé, protože když sestry vystupovaly na pódium, prohlásil: „Podívejte se, to jsou ty, které hoří pro Boha!“

V proslovu papeže Františka se mi moc líbilo, když mluvil o médiích. Sama pracuji v TV NOE, takže jsem si uvědomila závažnost a odpovědnost v šíření Pravdy Evangelia. Svatý otec podotkl, že mnohdy samotná média zkreslují pravdu ve svůj prospěch a tím zkreslují pravdu, což mnohdy s sebou nese otřesné a mnohdy také nenapravitelné následky.

Nikdy na tento den nezapomenu, bylo mi velkou ctí se této audience zúčastnit. Setkala jsem se poprvé s různými zástupci Paulínské rodiny, to bylo ohromné. Jsem také ráda, že jsem měla možnost na audienci potkat sestru Isidoru, představenou sester paulínek z Prahy, a představit jí také našeho představeného dona Vita Spagnola SSP.

Stala se mi také jedna zvláštní věc, o kterou se ráda podělím. Na audienci jsem měla možnost jet autobusem společně s naším představeným a dalšími třemi spolusestrami (dvě byly z Rumunska a jedna Italka) a všemi dalšími kněžími Paulínské rodiny. Při zpáteční cestě tomu tak mělo být rovněž. Jenže pro veliký počet účastníků audience bylo přistavených autobusů více, nemohly tudíž zůstat stát na místě nástupu déle než pět minut: rychlý nástup a okamžitě uvolnit prostor. Bylo to jeden autobus za druhým, kolona autobusů, šílené... V tom zmatku nebylo slyšet vlastního slova. Zůstala jsem sama s jednou spolusestrou a dalšími třemi kněžími (jeden z nich se jmenuje don Bogusław Zeman, další byl rovněž Polák a pak ještě jeden Ital).  Marně jsme hledali náš autobus mezi mnohými dalšími, ten náš však už odjel. Kněží se ale postarali o to, že jsme nakonec odjeli autobusem s jednou italskou farností.

Během cesty jsem měla příležitost blíže se s kněžími seznámit, vykládali jsme si, a tak přišla také řeč o anunciatinkách. S velikým překvapením jsem zjistila, že rodná sestra jednoho z polských kněží je také anunciatinkou a že jezdí do ČR a snaží se zde působit tak, aby nás lidé poznali. Mnoho let se modlila za nějakou první českou anunciatinku. Vůbec o mně nevěděla! Tak jsme si s kněžími vyměnili kontakty a ta jeho sestra – polská anunciatinka – mě brzy kontaktovala a snad se brzy v Polsku spolu i s dalšími sestrami setkáme. Boží cesty jsou nevyzpytatelné! Chválím Boha za onen autobus, který nám ujel, protože díky tomu se nakonec osobně seznámím s polskými anunciatinkami. Už o mně ví a modlí se za mě! Chvála tobě, Pane! Neboť v ČR jsem zatím jediná anunciatinka, takže vše, co se událo a ještě stane, je pro mě takový malý zázrak. Chvála tobě Pane!

Eva Maria Habáňová, novicka anunciatinek

IMSA =  Institut Zvěstování Panně Marii;

Institut zasvěcených žen žijících ve světě podle evangelijních rad čistoty, chudoby a poslušnosti. Jedná se o sekulární institut přidružený k Paulínské rodině.

Pro ty, kdo nás ještě neznají, mohou navštívit naše webové stránky v českém jazyce, odkaz najdete zde: http://www.anunciat.mypage.cz/rubriky/nas-zakladatel

Vystoupení anunciatinek:

 

 
 
 
Nahoru Změnit předvolby cookies