22.11.2021, kategorie: Titulní stránka

Naši zaměstanci doporučují

Naši zaměstanci doporučují
Vybírá paní Markéta

Paní Markéta vypomáhá několikrát týdně v naší distribuci. To ona kompletuje objednávky, na které doma čekáte. Když zjistila, jaké tituly nabízíme, rozhodla se ve „volném“ čase jezdit po okolních farnostech Dobříše a brát s sebou některé z knih, které sama přečetla, a umí je tedy doporučit různým skupinám věřících (s ohledem na jejich věk či zájmy). Letos se po několika letech zapojila i do pouliční evangelizace. Je na ní opravdu poznat, že hlásání radostné zvěsti je tím pravým důvodem, proč u nás pracuje.

Všimly jsme si, že s sebou často bere i několik výtisků publikací, které u nás v knihkupectví nepřitahují tolik pozornosti jako jiné tituly. Ale když o takové knize promluví paní Markéta, už se do skladu nevrací. Zůstane u nových čtenářů.

 ***

Toto říká o knize Zářivá temnota noci:

Je to strhující příběh o obrácení mladé Angličanky, zdravotnice a přesvědčené ateistky. Je psána upřímně, zpočátku až naturalisticky, když popisuje denní službu zdravotníků. Postupně se styl zjemňuje, to autorka začíná líčit první vnitřní Boží dotyky.

Na knize mě zaujal podtitul: Příběh jedné konverze. Také jsem nebyla vychovaná ve víře, a tak jsem vždy zvědavá, jakými cestami se Bůh člověka v dospělosti dotkne, že se mu život otočí v dobrém úplně naruby. Dala jsem se okamžitě do čtení. Tato knížka je jednou z těch, které člověk prostě neodloží, a když musí, vyhledává každou chvilku, aby ji zase vzal do ruky. Já ji přečetla už třikrát.

Co mě hned ze začátku „dostalo“, byl popis autorčina života v Londýně v 90. letech. Konkrétně život zdravotníků: přes den se plně nasazují v péči o nemocné, večer tráví volný čas po barech, střídají vztahy a někdy dokonce zkoušejí drogy. Nejen o této životní etapě píše autorka otevřeně. Celá kniha je napsána tak bezprostředně, že člověk má při čtení dojem, že si s kamarádkou povídá o životě. To je jedna ze silných stránek knihy.

Knihu doporučuji lidem, kteří hledají smysl života, jisté zakotvení. Na příkladu Sally a jejího rozervaného, jen tak přežívaného života v Londýně je vidět, jak jí Bůh dává nejprve zakoušet první duchovní doteky. Skrze svědectví přátel a kněží postupně poznává osobu Ježíše Krista a zakouší ve svém životě poprvé bezpečí a pokoj. Zajímavé je, že se její obrácení odehrává po přestěhování z Anglie do Itálie.

Myslím si, že kniha je velmi vhodná jako dárek zdravotníkům – a to zvláště nevěřícím ženám. Vím z vyprávění českých zdravotníků, že se situace ve velkých institucích – hlavně vztahově – velmi podobá situaci v Londýně před třiceti lety.

V naší farnosti jsme tento titul darovali vybraným zdravotním sestrám jako formu poděkování po covidovém maratonu. A měla úspěch!

 
 
 
Nahoru Změnit předvolby cookies