22.10.2012, kategorie: Titulní stránka

Lze pomocí modlitby změnit manžela?!

Lze pomocí modlitby změnit manžela?!
svědectví

Často se v rubrice Prosím o modlitbu objevují prosby za partnera. Následující řádky nemají být komerční nabídkou, ale povzbuzením k modlitbě (a leckdy i ke změně pohledu) skrze svědectví jiných žen:

Síla manželčiny modlitby je úžasná knížka po všechny ženy, které se chtějí modlit za své manžely – a je jedno, jakým obdobím jejich manželství prochází. Já ji začala číst 1,5 roku po svatbě, tedy již ne coby novomanželka, ale ještě také ne „zasloužilá manželka“. Pojala jsem její čtení jako měsíční duchovní obnovu – každý den jednu kapitolu; v každé z nich jsem našla pojmenovanou a popsanou část mužova života, za kterou je třeba se modlit, modlitbu (do které doplňujete manželovo jméno) a verše z Bible. Byl to měsíc protkaný četbou knihy a modlitbami za manžela. Někdy jsem měla pocit podivuhodného načasování – to když jsem otevřela knihu na kapitole další v pořadí a četla jsem o tématu, se kterým právě v ten den bojoval.
Jen jedno varování připojuji: Tato kniha není o tom, jak pomocí modlitby změnit manžela. Pokud to vezmete vážně, začnete se měnit vy! Po úvodu přichází první kapitola nazvaná „Jeho žena“ (tedy vy). Ta je nejen nejdelší, ale také nejnáročnější na čtení. Jestliže ji nebudete číst jako hezky napsaný text, který se vás netýká, ale opravdu ji přečtete, promodlíte a vezmete vážně, dáte tak Bohu volnou ruku, aby vás změnil tak, jak to On chce a váš manžel potřebuje. A věřte mi: je to šok, když na konci měsíce zjistíte, že sama sebe nepoznáváte, že jste se změnila, aniž byste o to usilovala, že vás Bůh změnil – a vy si nevíte rady, co s tím. Seberte tehdy všechnu svou sílu, neberte své slovo zpátky a věřte, že je to proměna k lepšímu, proměna k obrazu Božímu...
Klára K., Milovice

Knížka Síla manželčiny modlitby je koncipována do jednotlivých kapitol v prosbách za konkrétní body manželova života (např. práce, obavy, pocity, finance atd.), jednotlivé kapitoly na sebe tematicky nenavazují, a knížka tudíž přímo vybízí k tomu, aby si člověk vybral, za co je třeba se pomodlit zrovna teď – není nutné číst ji popořádku od začátku do konce. Ta flexibilita mi vyhovuje. Mnohé kapitoly jsem neměla potřebu zatím přečíst, jiné čtu/modlím se častěji, opakovaně.
K jejím kladům patří, že člověk získává přehled, za co vše je třeba se modlit; inspiruje ho to k modlitbě vlastními slovy za věci, které je potřeba konkrétně u nich ve vztahu vypíchnout; je veden k tomu, aby řešení hledal také v modlitbě; posiluje vztah k manželovi – když se za někoho modlím, roste ve mně láska, ne nenávist a věřím, že modlitba skutečně přinese plody, že je to mnohdy nejlepší (nebo jediné) řešení.
Povzbuzuje k modlitbě více, než „jen“ předsevzetí se modlit – právě proto, že inspiruje i ženy, které mají pocit, že je důležité se modlit, ale nevědí, jak. Jsem ráda, že ji mám a mohu ji využít. 
Marie T., Náchod 

Učím se formulovat svoje prosby. Moje prosby byly jednoduché. Např.: „Pane, pomoz mi, dej mi sílu, ukaž mi cestu, odpusť mi.“ Ale pomocí knihy se učím povídat si s Bohem konkrétně a tím pádem víc. Před rokem a půl jsem začala chodit na ženské společenství, ale tohle mi tam chybí, nějak se nám stále nedaří otevřít se jedná druhé, říct, co nás trápí, a společně se modlit. Chystám se jim na příštím setkání přečíst pár úryvku z dané knihy a možná nám to pomůže. A ještě co mě napadá často, když si v knize čtu, je, že o to, co chci po manželovi, také prosím pro sebe…
Marcela V., Slaný

Věřím, že nic se neděje náhodou, a tak ani to, že jsem právě tuto knížku dostala o předloňských Vánocích dokonce 2x. Snad mi Pán Bůh tak chtěl říci, že bych se za svého manžela mohla více modlit. Knížka mi pak moc pomohla, jak to udělat.
Každý den jsem přečetla jednotlivou kapitolu a postupně jsem se modlila za všechny oblasti jeho života. Jednotlivé úvahy před modlitbou mi pomohly lépe pochopit, jak se může cítit on, a pocítila jsem i odpovědnost za něj. Došlo mi také, že Bůh ví, co se děje v jeho nitru, a může uzdravit, co je nemocné. Jsem zdravotní sestra a tak mu můžu i takto pomáhat. Stále se k té knize vracím. Když manžela bolí záda, modlím se za uzdravení, když se pohádá se synem, modlím se za jeho vztahy atd. Věřím ve velkou moc Božího slova, a proto když je vyslovuji jako modlitbu, vím, že se stanou. Možná jinak, než bych si přála a představovala já.
Marie Z., Vysočina

Knihu právě čtu a mluví mi z duše. Je velká úleva vědět, že se někdo cítí (cítil) stejně jako já… Její životní příběh je neuvěřitelně dramatický a inspirující.
Zlatka H., Olomouc

Mnoho z nás, manželek, vstupuje do stavu manželského s představou, že náš vyvolený je ten nejlepší. Nebo alespoň bude stále tak milý, vstřícný, trpělivý, jako když se o nás ucházel. Běda však, když opadne hormonální hladina a vedle nás se nachází stejně omezený a chybující jedinec, jako jsme my samy. Dříve nebo později vidíme, že musí dojít k nějaké změně, nejlépe k lepšímu. Mnohdy však požadujeme radikální změnu druhé osoby, aniž bychom nahlédly potřebu změny postojů, návyků a chování vlastního. Pokud napřeme sílu směrem ke změně druhého, brzy nám dojde dech, neb jediná osoba, kterou je v naší moci měnit, je naše vlastní. Blažená žena, která toto včas nahlédne. V okamžiku, kdy přestaneme rýpat, kritizovat, hrozit nebo vyčítat, ale sepneme místo toho ruce k modlitbě, začne proměna. Autorka knížky si prošla právě touhle skutečností, a proto nás může povzbudit, abychom se místo marného lopocení začaly opravdu modlit. A tam, kde člověk udělá místo pro Boží působení, dějí se zázraky. Možná při pohledu zvenčí nepatrné, ale pro prosícího podstatné. Modlitba není lékem na psychické nemoci, zranění nebo povahové vady, rozhodně nám ale otvírá srdce i mysl pro jejich přijetí, pochopení nebo trpělivé nesení. A proto vždycky přinese dobré ovoce, ačkoli možná jiné, než jsme zamýšleli. Ale to už tak u Pána Boha je, víte?
Irena K., Brno

Knihu som doslova zhltla. Život nie je len prechádzka ružovou záhradou a sama na sebe som zistila, že pri modlitbe som sa viac sťažovala na to zlé, ako nechala priestor Bohu. Kniha prišla ku mne v čase, kedy som sama menila štýl modlitby, len som nevedela, či je to správne. Fungovalo, keď manžel prišiel nervózny a kričal na mňa a na deti, keď sme sa stiahli a keď som sa v duchu začala modliť k sv. Jozefovi... Aj som si vyčítala, že som nepovedala nahlas svoj názor, na druhej strane som vedela, že by nasledovala len hádka. Kniha ma povzbudila a doslova som z nej načerpala veľa síl. Pochopila som, ako zbytočne plytváme modlitbami plnými výčitiek a sťažností a otázok, prečo... Kniha ma utvrdila a naučila nechávať väčší priestor Bohu práve v tých ťažkých časoch. Odovzdať mu bolesť, nie sťažnosť. Hľadať riešenie v pokoji, nie v hádke. Knihu som odporučila aj priateľkám a teraz si ju podávajú. Nerobíme predsa veci zle, ale môžeme ich robiť vždy lepšie. A to platí aj o modlitbe. Žiadna modlitba nie je zlá, ale môžeme sa modliť intenzívnejšie, zmysluplnejšie, hlbšie, cielenejšie... Každý, alebo lepšie povedané každá, si nájde v knihe odpoveď, stotožní sa so spisovateľkou v mnohých veciach a povzbudí sa vo svojom živote. Kniha je odpoveďou na otázky, ako hlbšie a s väčšou modlitbou prežívať svoj život. Ako nestrácať nádej, ale zmobilizovať sily. A je aj o tom, ako Boh vždy stojí pri nás, stačí len počúvať...
Andrea Č., Prešov

Máte zkušenost i s modlitbou za své děti? Inspirovala vás k tomu kniha Síla rodičovské modlitby? Pokud ano, podělte se s námi. Své příspěvky zasílejte na andrea(zavinac)paulinky(tecka)cz. Děkujeme.

 
 
 
Nahoru Změnit předvolby cookies