31.10.2012, kategorie: Titulní stránka

Kostel Ježíše Mistra

Kostel Ježíše Mistra

Volně navazujeme na článek o chrámu sv. Pavla v Albě. Tentokrát si připomínáme vznik posledního z kostelů, jenž vyjadřuje základy paulínské spirituality a apoštolátu. Jde o římský kostel našich "sestřenek" Učednic Božského Mistra. Byl inaugurován 31. října 1999.

Kostel Ježíše Mistra, stejně jako další paulínské kostely – sv. Pavla a Božského Mistra v Albě a Královny Apoštolů v Římě –, si výslovně přál postavit blahoslavený Jakub Alberione, zakladatel Paulínské rodiny.

Učednice Božského Mistra (řeholní sestry z jedné větve Paulínské rodiny) se jednou na dona Alberiona obrátily s návrhem na rozšíření svého řeholního domu na Via Portuense v Římě. Tehdy jim zakladatel odpověděl: „Dřív než se rozhodnete rozšířit váš vlastní dům, myslete spíše na to, jak zajistit důstojný dům Ježíši Mistru.“

Realizace kostela se začala připravovat v letech 1958–59. Sám don Alberione navrhl první náčrtek oválného tvaru kostela. Další práce se ujaly již samy sestry, do jejichž charismatu patří právě příprava architektonických projektů a vnitřního vybavení sakrálních prostorů, jako jsou např. obětní stoly a ambony. Sestry navrhují a vyrábí další liturgické předměty: konvičky, ornáty, alby, rochety apod. Skládají texty a hudbu, učí aranžování květin…

Kostel se zvedá na portuenském pahorku v jedné ze čtvrtí Věčného města jako místo, odkud se šíří modlitba a eucharistický život do rušných ulic, neboť zde sestry pokračují v nepřetržité adoraci. Je to také místo nádherných liturgických slavností celé Paulínské rodiny a místo, kde se její členové setkávají – ve stínu kostela Božského Mistra – k duchovním cvičením.

Tak se naplňují slova bl. Jakuba Alberiona, aby to byl „kostel, ve kterém se nepřetržitě prosí o světlo pro tento svět“.

 
 
 
Nahoru Změnit předvolby cookies