13.12.2017, kategorie: Titulní stránka

Knihy pro katechezi dětí

Knihy pro katechezi dětí
doporučeno olomouckým Centrem pro katechezi

Pomalu se blíží Vánoce a s nimi i shánění smysluplných dárků, které jednak potěší, jednak toho obdarovaného trošičku popostrčí na jeho cestě zase o kousek dál. Takovým dárkem by se mohla stát také edice knih od paulínek Výpravy do doby Ježíšovy,z níž zatím v češtině vyšly tři díly: Setkání s pastýři, Ztraceni v bouři Nebezpečí na moři.

Jedná se o příhody tří dětí z naší doby, které se třikrát dostanou do doby Ježíšovy. Malý čtenář se prostřednictvím příhod dětí, které se mu brzo stanou kamarády, seznámí s biblickými reáliemi, s některými konkrétními biblickými událostmi a je veden k tom, aby si je propojil s tím, co prožívá při liturgii nebo se svým osobním životem.

První díl, Setkání s pastýři, se týká události narození Ježíše a skrze tuto zkušenost s pastýři jsou děti vedeny k tomu, aby lépe pochopili, co to znamená, když Ježíš o sobě říká: „Já jsem dobrý pastýř“ a na základě všech událostí se mu dokázaly svěřit.

Druhý díl, Ztraceni v bouři, v sobě nese poselství dvou biblických událostí podle evangelisty Jana, nasycení pěti tisíců a svatby v Káně Galilejské. Dětem se tyto dvě události na závěr příběhu propojí s tajemstvím, které se odehrává při mši svaté.

Druhý díl, Nebezpečí na moři, reflektuje událost, kdy Ježíš dává dítě za příklad svým učedníkům – děti zde pak přemýš­lejí o tom, co konkrétně tato Ježíšova slova mohla znamenat pro jejich život, a také zde jedno z nich zažije bouři na moři (jezeře), kterou pak může srovnat s tím, co prožívali učedníci s Ježíšem na rozbouřeném moři a jak na ně musela zapůso­bit Ježíšova slova, kterými bouři utišil.

Všechny tři knihy se mohou stát pěkným dárkem (pro děti ve věku 6 – 12 let), ale především vhodným vodítkem pro rodinnou katechezi nebo katechezi dětí ve farnosti v rámci společenství dětí, menší scholy či ministrantům, nebo jako čtení na pokračování v hodinách náboženství. Zvláště děti, které se připravují na první svaté přijímání, se tímto způsobem mohou snadněji přiblížit Božímu slovu a zamilovat si jej.

Martina Orlovská, Centrum pro katechezi

 
 
 
Nahoru Změnit předvolby cookies