20.06.2022, autor: článek Aleny Scheinostové, kategorie: Titulní stránka

Knihy na prázdniny

Knihy na prázdniny
Doporučení z rubriky Katolického týdeníku

Misálků pro děti máte nejspíš doma několik. Co ale dát do ruky těm, které už z obrázkových „scének z kostela“ trochu vyrostly? Paulínky společně s Doronem čerstvě nabízejí „vychytávku“: misál, který kombinuje běžný text s bublinami, a dokonce komiksem.

Autorkou knížky nazvané Misál pro děti – Když mši rozumíš, tak se nenudíš! je francouzská spisovatelka Sophie de Mullenheim. U nás ji znají hlavně dospívající děvčata, a to díky její skvělé sérii o Sestrách z Naděje, zasazené do dob pronásledování církve za Velké francouzské revoluce. Čtveřice dobrodružných knížek, kde nechybí nebezpečí, pátrání v minulosti, láska ani hledání povolání, Podepsána Charlotte Kde jsi, Élisabeth? Na dvoře Alexandrově a Zapomenutá závěť, která vyšla u Paulínek v letech 2013–2017, je mimochodem vynikajícím dívčím prázdninovým čtením i pro slečny, které do kostela nechodí. Přízrak z Kolosea (Paulínky, 2020) je zase určen především klukům, které zavede do časů starověkého Říma. Tehdy se křesťané museli nejednou k bohoslužbám scházet potají v katakombách. Koho to ale v podzemí potkali tři malí kamarádi?

Komiksový misál Sophie de Mullenheim je pak zamýšlen právě tak pro kluky jako pro holky školního věku. Komiksové postavičky Tomáš a Sofie čtenáře provedou průběhem mše svaté a všemi gesty, slovy a symboly, a jak autorka slibuje, vysvětlí jim i to, „co netuší ani jejich rodiče“.

Vítej v domě Božím! Všichni jsou v něm vítáni. Miminka i větší děti, rodiče, babičky i dědové, nemocní i zdraví, bohatí i chudí. Je to i tvůj dům a i ty v něm máš své místo! Ale teď už pšššt! Trochu se ztiš, stejně jako všichni kolem... V tichu k nám může Bůh lépe promlouvat, protože jsme ‚na příjmu‘,“ zve například kapitola k pochopení úvodu mše svaté.

 
 
 
Nahoru Změnit předvolby cookies