18.01.2014, kategorie: Titulní stránka

Když papež tvítuje

Když papež tvítuje
Knižní novinka

 „Pokud by svatý Pavel žil v dnešní době, byl by novinářem,“ říkal začátkem 20. století zakladatel Dcer sv. Pavla, jejichž charismatem je právě hlásání evangelia všemi komunikačními prostředky. „Pokud by svatý Pavel žil v současnosti, měl by svůj blog na některém z velkých portálů, byl by na facebooku a tweetoval by několikrát denně,“ můžeme na počátku 21. století doplnit bl. Jakuba Alberioneho. A proto není žádný div, že i papež používá tento způsob komunikace, když denně rozesílá, v devíti světových jazycích, krátká poselství skrze Twitter. Objevují se na profilu @Pontifex, který oficiálně patří hlavě římskokatolické církve. Číst je může každý, kdo má přístup k internetu.

Vatikán založil účet na Twitteru v prosinci 2012 ještě za papeže Benedikta XVI. Tři měsíce nato zde jeho nástupce František zveřejnil svou první zprávu. Bylo to 17. března 2013, pět dní poté, co byl zvolen hlavou Svatého stolce. Tato knížka zachycuje první půlrok papežovy komunikace, zvl. s nejmladšími křesťany i s jejich nevěřícími přáteli. Počet odběratelů zpráv papeže Františka na začátku roku 2014 přesáhl již 11 milionů přímých odběratelů. Odhaduje se, že se jednotlivé tweety dostanou až k 60 milionům lidí.

Twitter umožňuje publikovat zprávy do 140 znaků. Současná hlava církve má ráda stručnost, proto jí tako forma vyhovuje. Nejde o slogany, ale o srozumitelná přirovnání a postřehy, kterým současní lidé rozumí.

P.S.: Víte, že každoročně udělované ocenění časopisu Time pro nejvýznačnější osobnost uplynulého roku letos připadlo papeži Františkovi? Magazín uděluje ocenění Osobnost roku pravidelně již od roku 1927. Získává je ten, kdo podle redakce za uplynulý rok nejvíce ovlivnil světové dění. 

P.S.2: Jak se Vám líbí alternativní obálka?

 
 
Nahoru