03.11.2015, kategorie: Titulní stránka

Kde jsi, Élisabeth?

Kde jsi, Élisabeth?
pokračování knihy PODEPSÁNA CHARLOTTE

Pamatujete si ještě napínavý příběh dívek Emilie a Konstancie, které díky nalezeným dopisům pátrají po osudu Charlotte a její sestry žijících v době Francouzské revoluce? nyní vyšel druhý díl (celkem jsou čtyři).

***

V r. 2013 vydalo nakladatelství Paulínky knihu francouzské autorky Sophie de Mullenheim „Podepsána Charlotte“. Jde o první publikaci z řady s názvem sestry Naděje, která je v nakladatelství Paulínky součástí edice Duchovní beletrie. Tento historicko-dobrodružný román pro čtenáře dospívající i dospělé, zejména ženského rodu, je znám jistě mnohým posluchačům Radia Proglas z četby na pokračování. Těm ostatním jen stručně připomeňme, že hlavní hrdinkou žijící na konci 19. století je šestnáctiletá Emílie, která prožívá na začátku děje mnohé životní změny, jež pro ni vůbec nejsou lehké – náhle jí zemřel tatínek a ona se s maminkou musí přestěhovat do menšího domu, který nebude již tak nákladný. Emílie plná smutku a vzdoru nechce do nového bydliště, ale vše se podstatně změní, když ve svém tamním pokoji nalezne tajnou skrýš a v ní balíček dopisů sto let starých. Začte se, a tak se před ní začne rozvíjet jiná doba, doba Francouzské revoluce, a osud jiné dívky jménem Charlotte, která je Emílii blízká věkem. Protože Emílie zjišťuje, kdo bydlel v jejich novém domě před nimi, aby snad nějakou souvislost vypátrala, seznámí se ona i její maminka s rodinou Cerisaieových. V ní najde nejen přítelkyni Konstancii, s níž pak všechna pátrání a dobrodružství sdílí, ale také pozvolna i milovaného a milujícího mladíka Teofila, bratra Konstancie. Celá tato publikace představuje zcela jiný, velmi neotřelý pohled na Francouzskou revoluci z jiného úhlu – těch, kteří měli v sobě víru, vážili si tradičních hodnot a zároveň vnímali i to, co revoluce přinesla pozitivního. V knize „Podepsána Charlotte“ se s dvěma prostředími – období Francouzské revoluce a konce 19. století – neustále prolínají dopisy, které pravidelně píše Charlotte své sestře Élisabeth. Tu Charlotte v těch nejistých i nebezpečných dobách poslala lodí do bezpečí Anglie. Jen je jí divné, že dosud neobdržela žádnou odpověď…

Co se stalo s Élisabeth, se pak čtenář dovídá v druhé publikaci z řady Sestry Naděje s názvem „Kde jsi, Élisabeth?“, kterou vydalo nakladatelství Paulínky v říjnu 2015. Na začátku se zdá, jako by Emílii osud sester ze zámku Naděje Charlotte a Élisabeth už téměř nezajímal. Vypadá to, že se v myšlenkách zaobírá jen svým milovaným, leč vzdáleným Teofilem, který pobývá kvůli studiím mimo Lyon. Emílie si totiž není zcela jistá, zda ji opravdu miluje. Do děje však, jak už to autorka Sophie de Mullenheim umí, zasáhne neočekávaná událost – sestra Marie-Anežka, jež jako její spolusestry pečuje o děti v sirotčinci, který založila po revoluci a svém návratu Charlotte na zámku Naděje, se ozvala dopisem Emílii. A k němu přikládá to, co při třídění v zámeckém archivu našla: deník, který si psala po svém opuštění Francie Élisabeth:

Emílie si prohlíží krásný svazek, který jí poslala řeholnice ze sirotčince na zámku Naděje. Hladí opotřebovanou koženou vazbu a netroufá si ještě otevřít desky. Vychutnává si mrazení v zádech, které pochází z rodícího se nadšení. Její matka se nespletla: sestry z Naděje ji znovu rozproudí krev v žilách a pomyšlení na novou pouť v jejich společnosti ji vzrušuje. (str. 16)

A tak se rozbíhá nové dobrodružné čtení, na jehož počátku se dozvíme, že Élisabeth do Anglie nikdy nedoplula, ale dostala se do mnohem exotičtějšího prostředí. A zase zde autorka prostřednictvím jejích komentářů v listech i v tom, jak to pak vidí lidé v 19. století, rozvíjí úvahy o tom, jak se člověk má v krajních, vyhrocených podmínkách zachovat ke svému okolí, k sobě samému i k Bohu. Klade si otázky, jak zvládnout život ohrožující situace, jak víra pomáhá, kde jsou hranice naší lidskosti a jak se projevují ti, kteří tyto obtížné situace nezvládají. Do tohoto dobrodružství, stejně jako v knize „Podepsána Charlotte“, zasahují ale také napínavé události v Emíliině a Konstanciině současnosti, tedy v době konce 19. století. O deník a tajemství, které může skrývat, má totiž eminentní zájem i někdo jiný. Obě dívky se ocitají ve vážném nebezpečí. 

 

 
 
Nahoru