14.03.2016, kategorie: Titulní stránka

Dobré téma, dobrá práce

Dobré téma, dobrá práce

Recenze na rozhlasovou hru podle knihy Buen camino vydané naším nakladatelstvím. Vyšla v Týdeníku Rozhlas 8/2016 s názvem Bez tabletu ani ránu.  Připojujeme se k chvále autora původního textu, autorce rozhlasové dramatizace a celému realizačnímu týmu.

***

Nejednou jsem si v recenzní rubrice posteskl nad neutěšeným stavem slovesné tvorby pro mládež, zejména pak sobotních her. Poslední rok však signalizuje příznivý posun. Je evidentní, že dramaturgyně Zuzana Vojtíšková má pomyslné otěže pevně v rukou a se vší svědomitostí vybírá zajímavé a hodnotné texty. Zvlášť od chvíle, kdy se konečně zadařilo přejmenovat programovou řadu Hra pro děti a jejich rodiče na Hra pro celou rodinu, potkávají se posluchači konečně s novými realizacemi, které akceptují současné fenomény a problémy mladých lidí. Jako příklady lze uvést hru Problém (Vyskočit z kůže) o předčasně otěhotnělé slečně či Skvostnou zemi o šikaně s náboženským podtextem. Ponechme stranou, že premiéra hry Problém byla z určitých obav uvedena v trochu problematickém čase, a věřme, že se tato programová změna usadí a k něčemu podobnému již nebude muset docházet.

Jedním z fenoménů, který si říká o rozhlasové zpracování, jsou chytré telefony a sociální sítě se všemi úskalími, která číhají hlavně na děti a mladistvé. Toto téma zpracoval ve své novele Buen camino Pepa Hes, pro rozhlas novelu zdramatizovala Věra Eliášková a režie se chopil v rozhlase nedlouho působící, avšak velmi talentovaný režisér Vít Vencl. Hru uvedla 30. ledna stanice Dvojka. Příběh o putování otce a syna do Santiaga de Compostela vypovídá o nutnosti spoléhat se jeden na druhého, a nejen na svůj chytrý telefon, o prožívání reálného života nezploštělého do schémat současných sociálních sítí. Šestnáctiletý Patrik (Jiří Kohler) je cestou vystaven všemožným životním zkouškám, zároveň díky závislosti na sociálních sítích je nucen na dálku řešit šikanu, jíž je v kyberprostoru vystaven, navíc se zabývá problémem své čtrnáctileté sestry, která si chce pozvat domů muže, s nímž si dosud pouze psala a vůči kterému zahořela láskou. K čemu dojde, to se nepatří prozrazovat. Ve hře je velmi přesně popsána generační propast, kterou sociální sítě mnohdy vytvářejí, dojde i na některá z četných bezpečnostních rizik, která jsou s „životem na síti" spojena. Dialogy jsou živé, posluchač si užije slovní jiskření mezi hlavními aktéry - synem a otcem Jakubem. Realizaci celkově nelze nic vytknout. Výkony mladých aktérů jsou velmi uvěřitelné a přirozené. Z hereckých výkonů dospělých herců zaujme například Marek Němec v roli poutníka - vozíčkáře Fidelia, otec (Martin Myšička) či matka v podání Jany Strykové. Vít Vencl si bravurně poradil se zvukovým obrazem fragmentárnosti chatu na Facebooku. Tady jistě zapracoval zvukový designér Jakub Rataj, který velmi šikovně odděluje prostředí a konkrétní situace. Doufejme, že se u her pro mladé posluchače opravdu blýská na lepší časy. Díky aspoň za naději, že tato řada přitáhne k poslechu mladé posluchače, anebo alespoň jejich rodičům napoví, jak jejich ratolesti žijí, o čem a jak přemýšlejí.

Jakub Kamberský, publicista

 

Chcete vidět do zákulisí natáčení této hry? Podívejte se na web Českého rozhlasu: http://www.rozhlas.cz/dvojka/pohadky/_zprava/pepa-hes-vera-eliaskova-buen-camino--1578910

 
 
 
Nahoru Změnit předvolby cookies