17.04.2018, kategorie: Africký květ

Africký květ (1)

Nakladatelství Paulínky připravuje večer s názvem „Africký květ“ u příležitosti vydání knihy Hervé Roulleta Josefína Bakhita: z otrokyně světicí.

Kniha zachycuje životní příběh první súdánské světice, která byla v dětství unesena obchodníky s otroky, ale nakonec poznala Krista a dala mu celý svůj život. Otroctví a nenávist vůči křesťanům nepatří jen do minulosti, ale jsou přítomny i v současnosti. A právě tato světice se stala vzorem v boji proti všem formám otroctví i v pozvednutí důstojnosti žen.

Představujeme první dva pozvané hosty: 

Prof. PhDr. Luboš Kropáček, CSc.

Prof. Luboš Kropáček se narodil v roce 1939 v Praze a je významným českým arabistou, afrikanistou a islamologem. V roce 1968, v době své aspirantury na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK), se spolu se studenty zúčastnil expedice do Lambaréné, v rámci které navštívili více než třináct afrických států. Do roku 1974 působil na FF UK jako odborný asistent a poté se až do roku 1990 věnoval překladatelství a tlumočnictví. V roce 1991 se habilitoval jako docent pro obor Dějiny a kultura Afriky a v roce 2001 byl jmenován profesorem oboru Dějiny a kultury zemí Asie a Afriky při FF UK v Praze. Místem jeho současného akademického působení jsou Filosofická a Husitská teologická fakulta Univerzity Karlovy v Praze.

Prof. Kropáček oplývá širokým spektrem odborných zájmů, počínaje filologií přes historii až po religionistiku. Jeho stěžejní práce posledních let jsou zaměřeny zejména na moderní islám. Nejen studentům, ale i široké veřejnosti jsou známy například jeho monografie: Duchovní cesty islámu, Islámský fundamentalismus, Blízký východ na přelomu tisíciletí, Islám a Západ, SúfismusDějiny islámské mystiky.

Ing. Petr Jašek

Ing. Petr Jašek se narodil v roce 1963 a české veřejnosti je znám především jako humanitární pracovník a dokumentarista působící v Súdánu a v Nigérii, kde pomáhal obětem útoků ze strany islamistické skupiny Boko Haram. Při jedné ze svých cest byl v roce 2015 zadržen policií v súdánském Chartúmu a na základě obvinění mu dle islámského práva šaría hrozil trest smrti. V lednu 2017 byl odsouzen k dvaceti letům odnětí svobody, ale díky úspěšným mezistátním vyjednáváním mu byla v únoru 2017 udělena prezidentská milost, a Ing. Jašek se tak mohl vrátit zpět do České republiky.

Méně známou skutečností je, že Ing. Jašek má mnohaleté pracovní zkušenosti ve zdravotnictví, kdy působil nejprve jako administrativní pracovník a poté i jako ředitel nemocnice v Počátcích. V devadesátých letech byl také zástupcem starosty města Počátky.

***

Večer proběhne 24. dubna od 19:00 v knihkupectví Paulínky u kostela Panny Marie Sněžné v Praze 1, Jungmannovo nám. 18. Předpokládaný konec bude ve 20:30. Vstup je zdarma.

 

Dal lnky Další články z této rubriky

Africký květ (1)

Africký květ (1)

Nakladatelství Paulínky připravuje večer s názvem „Africký květ“ u příležitosti vydání knihy Hervé Roulleta Josefína Bakhita: z otrokyně světicí. Představujeme vám první dva z pozvaných hostů.

 
 
Ke stažení Ke stažení
 
 
Nahoru Změnit předvolby cookies