Postranní panel
01.06.2008

9. neděle v mezidobí (A)

9. neděle v mezidobí (A)

Každý tedy, kdo tato má slova slyší a podle nich jedná, podobá se rozvážnému muži, který si postavil dům na skále.
Spadl déšť a přivalila se povodeň, přihnala se vichřice a obořila se na ten dům – ale nezřítil se, protože měl základy na skále.
Každý však, kdo tato má slova slyší, ale podle nich nejedná, podobá se pošetilému muži, který si postavil dům na písku.
Spadl déšť, přivalila se povodeň, přihnala se vichřice a obořila se na ten dům – i zřítil se a jeho pád byl veliký.
Viz Mt 7,21-27

E-vangelium on-life

Když se staví dům, je třeba nejprve vykopat základy. Na písčité půdě stačí, když bagr párkrát zabere, náklaďák odveze vykopanou hlínu nebo písek, a když statik souhlasně kývne hlavou, začíná se míchat beton. Když se však mají kopat základy na skále, nestačí obyčejný bagr. Podle tvrdosti skály je třeba vybrat vhodné nástroje (velké a složité vrtáky nebo frézy, případně i výbušninu...) a vykopaný materiál se pravděpodobně jen tak neodveze, ale skály nebo štěrk se ještě při stavbě dobře použijí.

Když člověk čte běžnou literaturu, nepotřebuje speciální znalosti. Stačí, že umí číst a že má děj knihy rychlý spád a za pár večerů je člověk hotový i se silným svazkem. Boží slovo je však jako tvrdá skála, a k tomu, aby na této skále člověk mohl stavět svůj život, nestačí pár minut na přečtení nebo vyslechnutí textu. Potkávání se s Božím slovem vyžaduje pravidelné a trpělivé úsilí za pomoci nástrojů, kterými jsou studium, vysvětlivky odborníků, magisterium církve a hlavně modlitba a světlo Ducha svatého. Takto „zpracované“ Boží slovo se nevyváží jen tak, do vzdálených archivů naší mysli, kde leží hromady dávno přečtených knih, které však nemají moc přetvářet náš život, ale stává se vzácným a kvalitním „stavebním materiálem“, ze kterého je postavený „dům“ našeho života.

 

Ke stažení:
9. neděle v mezidobí (A) (JPG, 449 kB)

Zpět na E-neděle

 
Nahoru Změnit předvolby cookies