Postranní panel
25.05.2008

8. neděle v mezidobí (A)

8. neděle v mezidobí (A)

Nikdo nemůže sloužit dvěma pánům. Buď jednoho bude zanedbávat, a druhého milovat,
nebo se bude prvního držet, a druhým pohrdne. Nemůžete sloužit Bohu i mamonu.

Viz Mt 6,24-34

E-vangelium on-life
Každý člověk je něčí syn/dcera. Tak jako nikdo nemůže mít současně dva otce nebo dvě matky, ani jeho život nemůže mít dva zdroje identity. Buď je náš život závislý na Bohu – tehdy jsme jeho dětmi, nebo je závislý na „mamonu“ – a tehdy jsme otroky. Tato alternativa vyžaduje radikální rozhodnutí – rozhodnutí mezi tím, co dává život, a tím, co ho ničí. Člověk může postrádat poznání Boha, ale kdo Boha poznal, nemůže ho stavět na druhé místo. Bůh, který by byl na druhém místě, není skutečným Bohem.
Ježíš nám dnes neříká, abychom nepracovali. Říká nám, abychom si z práce neudělali božství, které nás bude dusit. Mamon je božství, které si vyžaduje službu 24 hodin denně, 7 dnů do týdne. Přímým kultem tohoto božství je práce, která nutně musí produkovat. Vyznáním víry je: „Jestli neprodukuješ, jsi zbytečný. Jestli nevyděláváš, tvůj život nemá cenu.“ Nepřímým kultem tohoto božství je odpočinek, při němž se nutně musí konzumovat. Kdo nekonzumuje, kdo si neužívá, je přinejmenším „divný“.
Kdo se však klaní jedinému Bohu, ví, že jeho práce má hodnotu i tehdy, když zrovna nepřináší vyčíslitelné výsledky, a jeho oddych není honbou za stále novými zážitky a požitky, nýbrž chválou nebeského Otce, který živí všechny ptáky, a obléká všechny polní lilie, i ty, které nikdo nevidí a nikdo neocení.

Ke stažení:
8. neděle v mezidobí (A) (JPG, 588 kB)

Zpět na E-neděle

 
Nahoru Změnit předvolby cookies